Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prawa człowieka a terroryzm - rozwiń temat

Zagadnienia ochrony praw człowieka w kontekście terroryzmu ostatnimi laty stało się jednym z głównych zainteresowań Organizacji Narodów Zjednoczonych. Szczególnie gorącym temat ten stał się po wydarzeniach z 11 września 2001 roku czyli ataku terrorystów na World Trade Center. 

Terroryzm jest bezwzględnie skierowany przeciwko prawom człowieka. Zamachowcy odbierają swoim ofiarom podstawowe z praw - prawo do życia. Równocześnie należy zwrócić uwagę, że jego przyczyny często leżą właśnie w niespełnieniu podstawowych praw jednostki. Obywatele krajów trzeciego świata, państw nękanych biedą, głodem oraz uciskiem politycznym często wybierają terroryzm jako drogę dochodzenia swoich praw. 

Państwa członkowskie Organizacji Narodów przyjęły dokument określany jako Globalna Strategia Zwalczania Terroryzmu. Równocześnie przyjęty dokument Plan Akcji zawiera w sobie część dotyczącą sposobów zapewnienia poszanowania praw człowieka jako podstawy walki z terroryzmem. Postuluje się w nim znalezienie sposobów na zniechęcenie wyboru terroryzmu jako drogi rozwiązywania problemów. Dąży się także do uniemożliwienia przeprowadzania zamachów poprzez poprawianie bezpieczeństwa oraz metody prewencyjne. W końcu odmawia się pomocy krajom oskarżanym o wspieranie terroryzmu. 

Ten temat rozważać można także od innej strony. Od czasu do czasu w mediach usłyszeć można informacje o brutalnych zatrzymaniach, znęcaniu się a nawet morderstwach dotyczących osób podejrzanych o terroryzm.  Niezależnie od oskarżenia jakie wysuwane jest pod adresem jednostki prawa człowieka nakazują zachowanie prawa do uczciwego procesu a przede wszystkim ochrony jej godności. 

Bardzo ważnym zatem jest wprowadzanie jak najefektowniejszych sposobów walki oraz przeciwdziałania terroryzmowi na świecie w celu ochrony praw człowieka. Potrzebna do tego jest sprawna współpraca wszystkich krajów. Dla bezpieczeństwa ważna jest także kwestia podnoszenia świadomości zagrożenia terroryzmem wśród zwykłych ludzi. 

Podobne wypracowania do Prawa człowieka a terroryzm - rozwiń temat