Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wschodnioazjatycki system polityczny - cechy, charakterystyka, przykłady

System wschodnioazjatycki to jeden z pięciu współcześnie wskazywanych systemów politycznych świata. Jest to  ustrój występujący głównie w Korei Południowej, Chinach, Hongkongu, Japonii, Tajwanie oraz Singapurze. 

System ten skupia się głównie na gospodarce. Głównymi założeniami systemu wschodnioazjatyckiego jest położenie nacisku na silny wzrost i bodowe dobrobytu W kwestiach politycznych wymagane jest posłuszeństwo obywateli wobec decyzji państwowych. Wyklucza się możliwości krytyki rządzących oraz ich postanowień. Ważny jest także wysoki szacunek dla państwa oraz bezwzględna aprobata rządzących. W systemie tym od kwestii politycznych znacznie większe znaczenie mają aspekty ekonomiczne.

Uznaje się ze system wschodnioazjatycki wynika z fundamentów innych systemów. Równocześnie ważne w nim są wpływy przeszłości. W zależności od kraju w którym obowiązuje system wschodnioazjatycki jest na zróżnicowanym poziomie ciągłej transformacji dążącej do zbudowania silnego państwa. Dla przykładu: Chiny są na etapie stosunków komunistycznych, natomiast Tajwan przejawia skutki przemian demokratycznych. 

Wśród krajów rządzonych systemem wschodnioazjatyckim występują pewne różnice. Hongkong, Chiny, Japonia oraz Tajwan są państwa etnicznie jednorodnymi, w przeciwieństwie do Singapuru. Zróżnicowanie występuje także w związku z kryterium rozwoju: większość z wymienionych krajów jest już na wysokim poziomie rozwoju przemysłu. Tymczasem Chiny nadal bazują głównie na rolnictwie oraz wykorzystaniu taniej, masowej siły roboczej. 

Wschodnioazjatyckie systemy polityczne umniejszają rolę ludzkiego indywidualizmu równocześnie często odrzucając idee głoszone w prawach człowieka. 

Podobne wypracowania do Wschodnioazjatycki system polityczny - cechy, charakterystyka, przykłady