Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jerzy Andrzejewski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jerzy Andrzejewski urodził się 19 sierpnia 1909 roku w Warszawie. Ukończył gimnazjum im. J. Zamojskiego w Warszawie, a następnie studiował na Uniwersytecie Warszawskim, na kierunku filologii polskiej. Był wybitnym polskim prozaikiem i publicystą. Debiutował w okresie międzywojennym opowiadaniem „Wobec czyjegoś życia”, które ukazało się w 1932 r. w „ABC”. Pierwszy zbiór opowiadań: „Drogi nieuniknione” został wydany w 1936 r., a pierwsza głośna powieść, „Ład serca”, w roku 1938.

W czasie okupacji był działaczem podziemia kulturalnego i pełnomocnikiem Rządu RP ds. opieki nad literatami. Mimo, iż przed wojną był nadzieją literatury katolickiej, po wojnie przystał na warunki nowego systemu politycznego.

Po roku 1945 wraz z Czesławem Miłoszem stworzył scenariusz do filmu „Robinson Warszawski”, którego treść została jednak nieco zmodyfikowana z powodów ideologicznych (Miłosz wówczas wycofał swoje nazwisko z tego przedsięwzięcia).

Był związany z czasopismem „Odrodzenie” (w latach 1945-1948) oraz „Kuźnica (1945-1949). W latach 1946-1947 przewodniczył Krakowskiemu Oddziałowi Związku Literatów Polskich, zaś od 1949 r. był prezesem Oddziału Szczecińskiego....

Podobne wypracowania