Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wolter - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

François-Marie Aruet (1694-1778) – pseudonim Voltaire – był synem bogatego francuskiego notariusza. Po ukończeniu nauki w szkole jezuickiej, gdzie wyróżniał się jako wyjątkowo zdolny uczeń, w 1713 r. wyrusza jako sekretarz ambasady francuskiej do Hagi. Wkrótce w 1717 r. za domniemane opublikowanie utworów („Puerto regnante”), szkalujących opinię Filipa II Orleańskiego, zostaje osadzony w Bastylii. Ponownie trafi tam jako już uznany autor w wyniku personalnego konfliktu z Chevalierem de Rohan. To właśnie podczas pierwszej odsiadki w Bastylii pisze swoją debiutancką sztukę pt.: „Edyp”, która okaże się prawdziwym sukcesem już po wyjściu z więzienia. Podobnie – napisana znacznie później powiastka filozoficzna „Kandyd, czyli optymizm” (1759) zagwarantuje mu stałe miejsce w dziejach literatury światowej.

W okresie od 1726 do 1729 r. przebywa w Anglii – jest to warunek opuszczenia Bastylii. Poznaje zdobycze ówczesnej myśli brytyjskiej, które omawia i przybliża swoim rodakom w „Listach filozoficznych”. Wspomniany pobyt jest także okazją do zawarcia znajomości ze Swiftem czy też Shaftesburym, którzy rewolucjonizują wcześniejszy światopogląd Woltera....

Podobne wypracowania