Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Praca organiczna - Bolesław Prus „Lalka”. Motyw pracy organicznej w „Lalce” - omówienie tematu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Lalka” Bolesława Prusa to wybitne dzieło polskiego pozytywizmu. Jest to „zaproszenie czytelnika do odpowiedzialności za przyszłość” (Bachórz). To diagnoza polskiego społeczeństwa wieku XIX, rozliczenie z ideałami romantycznymi i pozytywistycznymi, to również „obraz dramatu społeczeństwa, które nie zdołało wybić się na nowoczesność”, Prus pisał: „krwiobieg społeczny to jest handel, w którym pieniądze pełnią rolę czerwonych krwinek”, dlatego „Lalka” to również powieść o kapitalizmie i karierze. Prus miał głęboką świadomość pisarską, chciał przedstawić „polskich idealistów na tle społecznego rozkładu”.

Jest to powieść, która pokazuje jak bardzo hasła programowe pozytywistów były dalekie od  praktyki i wcielenia w życie. Prus, ukazując poszczególne środowiska, prezentuje cały ówczesny organizm społeczny, jak się okazuje organizm chory i wymagający uzdrowienia.

Motyw pracy organicznej przewija się w różnych miejscach powieści, w wypowiedziach poszczególnych bohaterów, w ich zachowaniach, czynach. Można o niej mówić w kontekście całego organizmu społecznego i zaakcentowaną przez autora konieczność...

Podobne wypracowania