Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bajki Krasickiego - Idee oświecenia ukazane w bajkach Krasickiego i w innych utworach tej epoki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ignacy Krasicki jest najbardziej wpływowym twórcą polskiego oświecenia. Pisane przez niego utwory: bajki, satyry i poematy wypełnia krytyka wad ludzkich, obserwacje na temat ówczesnych wydarzeń i charakterów, kunsztowne zabawy językiem literackim. Krasicki stawia na racjonalizm, ale jako biskup nie posługuje się dykcją antyklerykalną czy liberalną. Na krytykę stanu duchownego, do którego sam przecież należał, pozwala sobie w utworze „Monachomachia”, opisując wojnę mnichów z dwóch klasztorów.

Bajki Krasickiego to krótkie utwory opisujące wady i przywary ludzkie, komentujące rzeczywistość, napisane w lekkim, zabawnym stylu. Autor był zwolennikiem klasycyzmu, dlatego zajął się tworzeniem właśnie bajek, utworów znanych już w starożytności. Krasicki potwierdza swoje inspiracje twórczością Ezopa, starożytnego autora bajek, umieszczając na początku niektórych utworów jego imię. Tak jest w przypadku bajki „Kruk i lis”, przeróbki ezopowej historii. W bajkach Krasicki zachęca do samodzielnego myślenia, uświadomienia sobie własnych wad i słabości, według kartezjańskiej zasady „Cogito ergo sum” czyli „Myślę, więc jestem”. Poeta gani skłonność do...

Podobne wypracowania