Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Twardowski „Przezroczystość” - interpretacja i analiza utworu

Autorem wiersza pt. „Przezroczystość” jest ksiądz Jan Twardowski. Jest to wiersz, który ma skłonić czytelników do refleksji nad samym sobą, ale również do zastanowienia się nad człowieczeństwem, nad miejscem człowieka w hierarchii świata.

Jest to wiersz biały, stychiczny, brak w nim rymów. Autor posłużył się epitetami, np. „żółty wiesiołek”, „rzeczy wielkie”, „cierpienie niewinne”, „siwe konie” oraz porównaniami tj. „miłość jak odległość”, „bliskich umarłych i nagle dalekich jakby jechali bryczką”. Utwór składa się z osiemnastu wersów o różnej ilości sylab.

Podmiot liryczny modli się do Boga (który jest adresatem wiersza). Takie właśnie są pierwsze słowa wiersza: „Modlę się Panie”. Nie jest to modlitwa dziękczynna, ale błagalna. Osoba mówiąca w wierszu pisze, że chce być „byle jaki ale przezroczysty”. Po tych słowach następuje szereg wyliczeń. Obejmują one znaczną część utworu. Modlący się człowiek nie chce przysłaniać kaczki z płaskim nosem, żółtego wiesiołka, psa czy mrówki. Przemawia przez niego ogromna skromność. W dzisiejszym świecie, gdzie człowieka stawia się...

Podobne wypracowania