Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Iwan Turgieniew - biografia, życiorys

Iwan Turgieniew urodził się 9 listopada 1818 roku w Orle, w Rosji. Przyszedł na świat w rodzinie ziemiańskiej, która jednak była bardzo zamożna. Rodzice zrobili wszystko, aby zapewnić synowi odpowiednie wykształcenie.

Jako mały chłopiec pisarz uczył się w domu, a jego edukacją zajmowała się przede wszystkim matka. Od roku 1827 roku zaczął pobierać lekcje na prywatnej pensji w Moskwie, ponieważ tam przeprowadziła się rodzina. W 1833 roku Turgieniew rozpoczął naukę na Uniwersytecie Moskiewskim. Wybrał wówczas studia filologiczne. Kilka lat później udał się do Petersburga oraz Berlina, gdzie kontynuował swoje studia. Po zakończeniu edukacji powrócił do kraju rodzinnego i znalazł pracę na odpowiedzialnym stanowisku urzędnika w ministerstwie spraw wewnętrznych. Nie był jednak szczęśliwy. Praca za biurkiem okazała się zbyt trudna dla człowieka, który posiadał niezwykle artystyczną duszę. Dlatego mężczyzna porzucił swoje stanowisko i zajął się pisaniem.

Turgieniew zadebiutował w roku 1838. Jego dwa wiersze zostały opublikowane w rosyjskim piśmie, z którym w końcu pisarz nawiązał stałą współpracę. Prawdziwą sławę przyniosło mu jednak opowiadanie zatytułowane „Andriej Kołosow”, wydane w roku 1844. Także i cykl opowiadań „Zapiski myśliwego” wzbudził wiele emocji i pozytywne nastawienie krytyków i odbiorców. Od tamtej pory Turgieniew stał się poczytnym pisarzem. Tworzył swoje dzieła w nurcie realistycznym, całkowicie odrzucał romantyczne idee, która zakładały przenikanie świata prawdziwego z fantastycznym. Pisarz obserwował rzeczywistość i dokumentował ją w swoich dziełach. Do jego najważniejszych utworów należą, oprócz wyżej wymienionych, między innymi: „Szlacheckie gniazdo”, „Ojcowie i dzieci”, „Dym”, „Dziwna historia”, „Sen”. Te ostatnie dzieła napisane są w tendencji okultystycznej, zakładającej istnienie w człowieku tajemnych sił. Warto dodać, iż Turgieniew napisał także kilka sztuk teatralnych, które cieszyły się sporą popularnością. Mężczyzna zajmował się także tłumaczeniem tekstów. Pomogło mu w tym gruntowane wykształcenie, pisarz znał biegle kilka języków.

Iwan Turgieniew zmarł 3 września 1883 roku w Bougival, miejscowości pod Paryżem. Przed śmiercią autor napisał swoisty literacki testament. Dzieło to nosi tytuł „Senilia”.

Podobne wypracowania do Iwan Turgieniew - biografia, życiorys