Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw śmierci w literaturze - Motyw śmierci w twórczości Charlesa Baudelaire'a. Opracowanie

Motyw śmierci, jest tak stary, jak ludzkość. Zjawisko to jest w dalszym ciągu niewyjaśnione i niepoznane przez ludzi, którzy żyją. Co prawda, stwierdzenie przyczyny zgonu, nie stanowi już najmniejszego problemu, lecz nie to jest meritum umierania. Zatrzymanie akcji serca to tylko akt przejścia z jednej strony na drugą. O ile świat żywych jest nam znany, o tyle o krainie umarłych nie wiemy niczego.

Śmierć przedstawiana była w literaturze, i w ogóle w sztuce, za pomocą licznych alegorii. Najbardziej znaną jest kostucha, nosząca kaptur i dzierżąca w kościstej dłoni kosę, którą ucinała głowy grzesznikom. Przywołać tu możemy chociażby średniowieczny taniec ze śmiercią, która wiodła za sobą ludzi różnych stanów, płci i wieku. Od dawna wiadomo też, że człowiek nie może się przed nią bronić, ani wyprosić u niej łaski. Jedno można o niej powiedzieć, mianowicie, że w życiu nie ma pewniejszej rzeczy niż śmierć. Od człowieka zależy czy pogodzi się z tym faktem, czy będzie starał się oddalić od siebie posępne wizje.

O tym, że śmierć jest między nami, mówi wiersz pt.: „Danse macabre” . Śmierć jest tu przedstawiona, jako piękna kobieta. Ubrana w suknię, rękawiczki i pantofelki, z bukietem wonnych kwiatów. Podmiot...

Podobne wypracowania