Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Kamocki „Dworek jesienią” - opis, analiza obrazu

Stanisław Kamocki, Dworek jesienią, Dworek jesienią opis obrazu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stanisław Kamocki jest uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa pejzażowego w okresie Młodej Polski. Na jego warsztat niewątpliwy wpływ wywarli mistrzowie, pod których kierunkiem studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, przede wszystkim Jacek Malczewski, Leon Wyczółkowski i Jan Stanisławski, którego symbolistyczna formuła znalazła kontynuację w dziełach ucznia. Ich koncepcje młody malarz miał okazję zestawić również z osiągnięciami pejzażystów francuskich, których dzieła podziwiał w czasie pobytu w Paryżu w pierwszych latach XX wieku.

Najczęstszym motywem pejzaży Kamockiego są krajobrazy wiejskie z okolic Krakowa i Zakopanego, równie chętnie portretował też widoki Wołynia, Podola, Spisza i Orawy. Od drugiej połowy pierwszego dziesięciolecia XX wieku nieznacznej modyfikacji uległa stosowana przez niego technika twórcza - melancholijne, utrzymane najczęściej w chłodnej tonacji barwy zastępuje dosyć dynamiczna kolorystyka zaznaczona zdecydowaną plamą barwną, wyraźnie naznaczoną śladem pędzla. Elementy natury - drzewa, ich konary, liście, trawy - zaczęły spełniać funkcję ornamentacyjną wobec znajdujących się w centralnym punkcie kompozycji elementów architektonicznych.

Według...

Podobne wypracowania