Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Andrzej Bursa - charakterystyka twórczości „poety wyklętego”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Andrzej Bursa należał do pokolenia „Współczesności”, czyli artystów, którzy debiutowali około roku 1956. Jego twórczość zapewniła mu miejsce w gronie „poetów wyklętych”. Ci artyści za życia nie spotykali się ze zrozumieniem, a ich twórczość była zazwyczaj odrzucana. Dopiero śmierć stanowiła tę magiczną barierę, której przekroczenie gwarantowało szacunek i poważanie odbiorców.

Andrzej Bursa urodził się w 1932 roku. Dorastał więc podczas II wojny światowej, a kolejne doświadczenia życiowe zbierał stąpając po dymiących gruzach zniszczonej ojczyzny. Na pewno nie było mu łatwo pogodzić się z ówczesną sytuacją polityczną. Poeta dawał temu świadectwo w różnych utworach. Wystarczy wspomnieć tutaj o wierszu „Zażalenie”, który ma formę niby-listu do ministra sprawiedliwości. Podmiot liryczny wyraża w nim swoje niezadowolenie z panującego porządku. Czyni to oczywiście w sposób dosadny, charakterystyczny dla Bursy. Wszystko jest bardzo proste, pozbawione lirycznej otoczki, do tego stopnia, że naprawdę przypomina list sfrustrowanego obywatela.

Znacznie więcej miejsca w swojej twórczości poświęcił poeta szydzeniu z codziennego życia. Doskonałym przykładem...

Podobne wypracowania