Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Szowinizm - co to jest szowinizm? Definicja, przykłady, rodzaje szowinizmu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Eugene Scribe tworząc w 1831 roku swoją komedię o naiwnym żołnierzu napoleońskim – Nicolasie Chauvinie – nie mógł przypuszczać, iż na podstawie nazwiska jego bohatera zostanie w późniejszym okresie ukuty termin „szowinizm”. Tak się jednak stało. Postawa naiwnego, bezkrytycznego uwielbienia dla Napoleona od tej pory jednoznacznie wiązała się z postacią Chauvina. W późniejszej tradycji zaczęto jednak rozszerzać pole znaczeniowe na kult własnej grupy etnicznej czy narodowej. To późniejsze rozumienie weszło w zakres ostatecznego znaczenia słowa szowinizm.

Mianem tym określamy postawę bezkrytycznego uwielbienia, gloryfikacji własnej grupy społecznej, rasy, narodu, płci, połączoną z jednoczesną wrogością wobec „obcych”, innych grup. Szowinizm cechuje się zatem naiwnym spojrzeniem na własne środowisko, niedostrzeganiem bądź pomijaniem jego przywar i wad. Żeby pokazać, podkreślić wartość własnej organizacji, rasy czy płci, przyjęto taktykę prezentowania jej na tle przeciwstawnej (pod względem wartości) grupy. W momencie uwypuklenia defektów i ułomności innych, nasza strona wydaje się lepsza (to jakby mechanizm pokazywania białych przedmiotów na czarnym tle). Na tej bardzo prostej zasadzie bazuje szowinizm....

Podobne wypracowania