Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Uprzedzenia i stereotypy narodowe - definicja, funkcje i skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pewien rodzaj zbiorowego wyobrażenia o jakimś narodzie – utarty, silnie zakodowany w świadomości społeczeństwa pogląd na temat cech narodowych innych państw. Tak właśnie możemy najkrócej zdefiniować pojęcie stereotypu narodowego. Często podkreśla się, iż jest to fałszywe przekonanie, upraszczające obraz ocenianej rzeczywistości, narodu czy grupy. Możemy znaleźć kilka rodzajów stereotypów: pozytywne, neutralne oraz negatywne. To te ostatnie postrzegane są przez naukowców bardzo ujemnie – podkreśla się, iż mogą być przyczyną dyskryminacji narodowej.

Nie jest powiedziane, że wybrane cząstki takiego wizerunku nie są prawdziwe i nie odzwierciedlają rzeczywistego stanu rzeczy. Natomiast ów obraz jest bardzo uproszczony i ogólny, dlatego że nie zawiera zbyt wielu elementów różnicujących, które by podkreślały odrębności, a skupia się na uwypukleniu tych cech, które są najbardziej widoczne dla obserwatora i obejmują sporą grupę przedstawicieli obserwowanej społeczności. Sądy takie mogą powstawać na bazie własnych obserwacji, różnego typu uprzedzeń (w odniesieniu do stereotypów negatywnych) czy przekonań utrwalonych (na zasadzie socjalizacji) w świadomości pokoleń. Powstawanie stereotypów...

Podobne wypracowania