Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Grupy pierwotne i wtórne – przykłady, definicja, cechy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Każdy człowiek jest członkiem społeczeństwa, nie tylko współistnieje z innymi ludźmi, ale także wchodzi z nimi w rozmaite relacje. Żeby realizować swoje cele, musimy nieraz uczestniczyć w pewnych grupach. Grupa w socjologii jest rozumiana jako zbiór ludzi (co najmniej 3, ponieważ wtedy może dojść do większego skomplikowania relacji niż w przypadku 2 osób), pomiędzy którymi zachodzą istotne stosunki społeczne. Ludzie tworzący grupę działają z ukierunkowaniem na określony cel, grupa jest względnie trwała, a jej członkowie, przynajmniej w pewnym stopniu, mają wspólne wartości.
 
Możemy wyróżnić liczne podziały grup społecznych przeprowadzone na podstawie rozmaitych kryteriów. Jednym z ważniejszych podziałów jest podział grup społecznych na grupy pierwotne i wtórne.

Grupy pierwotne to grupy stosunkowo niewielkie, w których mogą zachodzić bezpośrednie relacje między wszystkimi członkami (stąd ograniczenie liczebności takiej grupy – przy kilkudziesięciu już członkach, może być trudno dotrzeć do wszystkich z bezpośrednim komunikatem). W grupach społecznych pierwotnych często kształtuje się osobista więź między członkami. Ważną cechą grupy pierwotnej, w odróżnieniu od grupy wtórnej,...

Podobne wypracowania