Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Homer „Iliada” - opracowanie utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powstanie „Iliady” datowane jest na VIII lub VII wiek p.n.e. Utwór jest najstarszym zabytkiem literatury europejskiej. Tytuł pochodzi od antycznej nazwy Troi - Ilionu. „Iliada” jest eposem heroicznym i pisana jest dialektem jońskim.

Czas akcji obejmuje 49 dni z ostatniego roku wojny trojańskiej. Osią utworu jest spór pomiędzy naczelnym wodzem greckim - Agamemnonem a Achillesem- największym greckim wojownikiem. Agamemnon, zmuszony oddać jedną ze swych branek, Chryzeidę, zabiera Achillesowi jego brankę. Godzi to w dumę Achillesa, który odsuwa się od walki i prosi o zemstę swą matkę boginię Tetydę.

Tetyda udaje się do Zeusa, który wysłuchuje jej prośby i zsyła na Agamemnona podstępny sen. Wodzowi śni się, że powinien udać się z żołnierzami na oblężenie Troi, ponieważ jej upadek jest bliski. Agamemnon kieruje swe wojska w stronę Troi, oblężenie trwa jednak 9 lat.

Większą część eposu zajmują opisy scen batalistycznych i pojedynków. Na największą uwagę zasługuje pojedynek pomiędzy Parysem a Menelaosem. Parys jest Trojaninem, który porwał żonę Menelaosa, piękną Helenę. To właśnie z tego powodu wybuchła wojna trojańska. Początkowo Parys tchórzy, ponieważ wie, że Menelaos jest doświadczonym...

Podobne wypracowania