Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Artur Grottger - biografia, życiorys

Artur Grottger urodził się 11 listopada 1837 roku w Ottyniowicach. Była to miejscowość na Podolu. Wychowywał się w patriotycznej rodzinie, która bardzo ceniła sobie narodowe tradycje. Ojciec malarza walczył między innymi w powstaniu listopadowym. Należy dodać, iż to właśnie od ojca Artur pobierał swoje pierwsze lekcje rysunku, ponieważ Jan Józef Grottger także był malarzem.

Kiedy Grottger miał jedenaście lat, został wysłany do pracowni lwowskiego artysty, Jana Maszkowskiego. Tam zdobywał wiedzę i doskonalił swoje umiejętności. Na studia wybrał się do Krakowa i studiował w Szkole Sztuk Pięknych. Kolejnym szczeblem jego edukacji była wiedeńska Akademia Sztuk Pięknych. Grottger nie należał do ludzi bogatych i często cierpiał z braku pieniędzy. W końcu brak pieniędzy zmusił go do poszukiwania pracy. Malarz chodził więc od dworu do dworu i proponował mieszkańcom wykonywania obrazów, portretów. To właśnie w tym, trudnym dla niego okresie powstały niektóre z najwspanialszych jego dzieł, np. cykle rysunków, które wykonał na kartonach.

Do ogromnych osiągnięć malarza należą także dzieła, które ukazują sceny z powstania styczniowego. Co ważne, Grottger w nim nie uczestniczył, a jednak potrafił realnie pokazać te tragiczne czasy. Należy wymienić tutaj takie tytuły jak: „Polonia”, „Lithuania”. Inne, bardzo znane prace malarza, to między innymi: „Tatarzy w ucieczce”, „Utarczka ze Szwedami”, „Portret dziewczynki” czy też „Powitanie”. Grottger tworzył swoje prace na ciemnożółtym kartonie, rysował czarną kredką i uzupełniał je białą barwą. Analiza wszystkich obrazów malarza pozwala na stwierdzenia, iż najważniejsze dla niego było historyczne przedstawienie rzeczywistości. Za pomocą swojej sztuki walczył on o niepodległość ojczyzny i jej dobre imię. Można by powiedzieć, iż tworzył ku pokrzepieniu serc. Swoimi pracami dodawał ludziom otuchy i pokazywał im historyczną prawdę.

Prywatnie był szaleńczo zakochany w Wandzie Monné, ale jej rodzina była przeciwna ich związkowi. Związek, chociaż gwałtowny i romantyczny, nie był udany.

Artur Grottger zmarł 13 grudnia 1867 roku. Chorował na gruźlicę, która prawdopodobnie stała się przyczyną śmierci. Chociaż lekarz wysłał go do dobrego uzdrowiska, nie udało mu się wrócić do formy. Malarz został pochowany na cmentarzu Łyczakowskim.

Podobne wypracowania do Artur Grottger - biografia, życiorys