Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Artur Grottger - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Artur Grottger urodził się 11 listopada 1837 roku w Ottyniowicach. Była to miejscowość na Podolu. Wychowywał się w patriotycznej rodzinie, która bardzo ceniła sobie narodowe tradycje. Ojciec malarza walczył między innymi w powstaniu listopadowym. Należy dodać, iż to właśnie od ojca Artur pobierał swoje pierwsze lekcje rysunku, ponieważ Jan Józef Grottger także był malarzem.

Kiedy Grottger miał jedenaście lat, został wysłany do pracowni lwowskiego artysty, Jana Maszkowskiego. Tam zdobywał wiedzę i doskonalił swoje umiejętności. Na studia wybrał się do Krakowa i studiował w Szkole Sztuk Pięknych. Kolejnym szczeblem jego edukacji była wiedeńska Akademia Sztuk Pięknych. Grottger nie należał do ludzi bogatych i często cierpiał z braku pieniędzy. W końcu brak pieniędzy zmusił go do poszukiwania pracy. Malarz chodził więc od dworu do dworu i proponował mieszkańcom wykonywania obrazów, portretów. To właśnie w tym, trudnym dla niego okresie powstały niektóre z najwspanialszych jego dzieł, np. cykle rysunków, które wykonał na kartonach.

Do ogromnych osiągnięć malarza należą także dzieła, które ukazują sceny z powstania styczniowego. Co ważne, Grottger w nim nie uczestniczył, a jednak potrafił realnie pokazać te tragiczne...

Podobne wypracowania