Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powstanie Republiki Federalnej Niemiec

Republika Federalna Niemiec, RFN, została powołana do życia dnia 7 września 1949 roku. Składała się z 11 państw związkowych, czyli połączonych stref okupacyjnych Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Francji. Na stolicę zostało wybrane Bonn. Obszar kraju zajmował niewiele ponad 248 tys. km kwadratowych. Po wyborach władzę uzyskała koalicja CDU-CSU (prawica), a kanclerzem został Konrad Adenauer, który przewidywał, że będzie tę funkcję pełnił jedynie przez kolejne dwa lata. Pełnił ją natomiast od roku 1949 do 1963 roku. Prezydentem został Theodor Heuss (opcja liberalna). Na czele gospodarki stanął natomiast Ludwig Erhard, postać bardzo istotna w historii Niemiec. To dzięki jego pracy już w latach pięćdziesiątych waluta niemiecka stała się najsilniejszą walutą na kontynencie europejskim.

W odpowiedzi na powstanie RFN, 7 października 1949 roku została proklamowana NRD - Niemiecka Republika Demokratyczna, składająca się z rosyjskiej strefy okupacyjnej.

Podobne wypracowania do Powstanie Republiki Federalnej Niemiec