Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dulszczyzna - co to jest? Definicja, przykłady w oparciu o „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pojęcie „dulszczyzny” weszło w obieg nie tylko literaturoznawczy, ale z powodzeniem funkcjonuje także w potocznej polszczyźnie jako termin oznaczający obłudę, dwulicowość i fałsz. Ukute zostało, jak nietrudno zauważyć, od nazwiska rodziny, a właściwie głowy rodziny Dulskich – bohaterów dramatu Gabrieli Zapolskiej, pt.: „Moralność Pani Dulskiej”.

Pani Dulska to postać niezwykle specyficzna. Nie idzie tu bynajmniej o jej wygląd, a o zachowanie i postawę moralną. Moralność w wykonaniu Dulskiej to właściwie anty-moralność, oparta o uniwersalne zasady, a jednocześnie będąca ich całkowitym zaprzeczeniem czy wręcz wypaczeniem. Jej dewiza brzmi: „Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział”. Zatem Dulska dzieli w osobliwy sposób moralność na publiczną i prywatną, na tę, którą prezentować należy wobec osób z zewnątrz i tę, której należy używać w kręgu domowym. Idzie za tym nie tylko hipokryzja i jawny fałsz, ale i strach przed ośmieszeniem, sądem społecznym i wykluczeniem, przed ostracyzmem i „wytykaniem palcami”. Dlatego też „napędza” Zbyszkowi Hankę, pozbawia swobody Felicjana, sama piekli się na każdym kroku, posyła córki...

Podobne wypracowania