Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Film a książka - „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”. Recenzja książki Nancy Kleinbaum

„Stowarzyszenie Umarłych Poetów” Nancy Kleinbaum to powieść napisana po sukcesie głośnego filmu pod tym samym tytułem, który swoją amerykańską premierę miał w 1989 roku. Obraz Petera Weira był wielkim sukcesem kasowym i przyciągnął wielu widzów, dlatego zapewne postanowiono zlecić napisanie książki, opartej na scenariuszu autorstwa Toma Schulmana. Zajęła się tym Nancy Kleinbaum, była dziennikarka i redaktorka. W przypadku „Stowarzyszenia Umarłych Poetów” mamy do czynienia z nietypową sytuacją – najpierw był film, potem napisano książkę. Zazwyczaj kolejność jest odwrotna – filmowcy ekranizują znane i cenione powieści.

„Stowarzyszenie Umarłych Poetów” opowiada o pewnej elitarnej szkole średniej, do której chodzą synowie zamożnych i wysoko postawionych rodziców. Szkoła opiera się na tradycyjnych wartościach ucząc dyscypliny i porządku, ale niszcząc samodzielne myślenie i indywidualność. Nowy nauczyciel angielskiego, pan John Keating, były absolwent tej szkoły, stosuje nietypowe metody wychowawcze, budzi wśród uczniów zainteresowanie poezją i doprowadza do reaktywowania Stowarzyszenia Umarłych Poetów – nielegalnego związku istniejącego za szkolnych czasów...

Podobne wypracowania