Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Transformacja gospodarcza w Polsce - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Transformacja gospodarcza w Polsce jest związana ze zmianą ustrojową kraju. Polska po II wojnie światowej znalazła się w strefie wpływów radzieckich i komunistycznych. Komuniści realizowali politykę socjalistyczną, która w gospodarce oznaczała centralne zarządzanie. Główną zasadą ustroju gospodarczego PRL była tzw. własność państwowa. Państwo stało na czele gospodarki i realizowało reformy za pomocą ustaw. Nie istniała własność prywatna, nawet drobni przedsiębiorcy byli uzależnieni od państwa. Państwo i władza ingerowały w każdy sektor gospodarczy. Przedsiębiorcy otrzymywali plan, który zgodnie z postanowieniami władzy zmuszeni byli realizować. Gospodarka centralnie sterowana była nieefektywna, co objawiało się ogromnym kryzysem i buntem społeczeństwa. Przedsiębiorcy nie mogli zarabiać, mieli tylko realizować państwową normę, plan. Nastąpił straszliwy brak podstawowych artykułów - żywności, sprzętu domowego itd. Pojawiła się hiperinflacja czyli w szalonym tempie rosły ceny. Dodatkowym problemem było brak swobód obywatelskich, co utrudniało samorealizację społeczeństwa w swoich zainteresowaniach. 

Wobec tak straszliwej i opłakanej polityki gospodarczej, władze doszły do wniosku, że potrzebne są reformy. Podczas transformacji...

Podobne wypracowania