Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rodzaje inflacji - charakterystyka. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Inflacją nazywa się ogólny wzrost poziomu cen.  Określa się ją wskaźnikiem nazywanym „stopa inflacji” wyrażanym w procentach.

W zależności od wysokości stopy, inflację można podzielić na cztery kategorie. Pierwsza z nich to inflacja pełzająca. Określa się nią wzrost poziomu cen nieprzekraczających pięciu procent rocznie. Kolejną jest inflacja krocząca (inaczej umiarkowana) oscylująca w granicach kilkunastu procent. Jeszcze wyższy poziom inflacji występujący na poziomie (w zależności od poglądów ekonomicznych) od kilkunastu do kilkudziesięciu procent określany jest inflacją galopującą. Natomiast sytuacja, gdy wzrost cen przekracza najwyższy pułap, inflację określa się mianem hiperinflacji.

Na podstawie kryterium przyczyny wyróżnia się dziesięć rodzajów inflacji. Inflacja wewnętrzna wynika z gospodarki danego państwa. Inflacja importowa wiąże się z przyczynami związanymi z zagranicą. Konkretniej – wzrost cen produktów sprowadzanych z zagranicy wpływa na wysokość cen produktów krajowych. Inflacja endogeniczna wynika z reakcji poszczególnych grup społecznych na zmianę relacji wynagradzania. Inflacja egzogeniczna wynika z czynników niezależnych od danej gospodarki np. klęski żywiołowe,...

Podobne wypracowania