Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rodzaje inflacji - charakterystyka. Opracowanie

Inflacją nazywa się ogólny wzrost poziomu cen.  Określa się ją wskaźnikiem nazywanym „stopa inflacji” wyrażanym w procentach.

W zależności od wysokości stopy, inflację można podzielić na cztery kategorie. Pierwsza z nich to inflacja pełzająca. Określa się nią wzrost poziomu cen nieprzekraczających pięciu procent rocznie. Kolejną jest inflacja krocząca (inaczej umiarkowana) oscylująca w granicach kilkunastu procent. Jeszcze wyższy poziom inflacji występujący na poziomie (w zależności od poglądów ekonomicznych) od kilkunastu do kilkudziesięciu procent określany jest inflacją galopującą. Natomiast sytuacja, gdy wzrost cen przekracza najwyższy pułap, inflację określa się mianem hiperinflacji.

Na podstawie kryterium przyczyny wyróżnia się dziesięć rodzajów inflacji. Inflacja wewnętrzna wynika z gospodarki danego państwa. Inflacja importowa wiąże się z przyczynami związanymi z zagranicą. Konkretniej – wzrost cen produktów sprowadzanych z zagranicy wpływa na wysokość cen produktów krajowych. Inflacja endogeniczna wynika z reakcji poszczególnych grup społecznych na zmianę relacji wynagradzania. Inflacja egzogeniczna wynika z czynników niezależnych od danej gospodarki np. klęski żywiołowe, klęski nieurodzaju etc. Inflacja popytowa związana jest ze spadkiem wartości siły nabywczej pieniądza. Wynika to z sytuacji gdy na rynku więcej jest pieniądza niż wyrażają to wartości towarów i usług. 

Inflacja kosztowa (inaczej nazywana inflacja dostawców) dzieli się z kolei na: płacową, gdy wzrost wynagrodzeń nie wynika z popytu na pracę, inflację ciągniętą przez zyski kiedy monopole podnoszą poziomy ceny na swoje produkty, inflację powodowaną przez dobra importowane, kiedy wzrost cen towarów krajowych wiąże się ze wzrostem kosztów półproduktów sprowadzanych oraz inflację powodowaną przez podatki, w związku z którą wzrost poziomu podatków powoduje ogólny wzrost cen. 

Kolejnym rodzajem inflacji jest inflacja pieniężna związana z nadmierną emisją pieniądza. Inflacja budżetowa generowana jest przez wzrost deficytu budżetowego państwa. Inflacja kredytowa wynika z działalności związanej z kreacją nadmiernego strumienia kredytowego. Ostatni z omawianych w tej kategorii rodzajów inflacji to inflacja płacowa wynikająca ze wzrostu wynagrodzeń.

Kryterium czasu pozwala wyróżnić inflację sekularną, czyli występującą stale oraz okresową. 

Z kolei z uwagi na widoczność skutków inflacji możemy wyróżnić inflację ukrytą, tłumioną, jawną oraz otwartą. 

Podobne wypracowania do Rodzaje inflacji - charakterystyka. Opracowanie