Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Inflacja - definicja, charakterystyka pojęcia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Inflacja w najprostszej definicji to wzrost ogólnego poziomu cen. Inflacja jest zjawiskiem powszechnie występującym we współczesnym świecie, jednak w różnych krajach występuje ona na różnych poziomach. 

Przyczyn inflacji jest wiele i zazwyczaj występują one jako złożone. Jednym z nich może być zbyt duża emisja waluty, a także nagły wzrost cen środków produkcji. Na inflację wpływa także wzrost deficytu budżetowego państwa. Inną przyczyną mogą być zbyt duże długi zaciągane przez najważniejsze w danym sektorze przedsiębiorstwa. Do inflacji może przyczyniać się także po prostu wadliwa konstrukcja gospodarki danego kraju. 

Wysokość inflacji określa się poprzez wskaźnik nazywany stopą inflacji. Występuje ona w postaci procentowej. W zależności od jej wysokości wyróżnia się inflację pełzającą (do ok. 5%), kroczącą (do ok. 15%), galopującą (powyżej 20%) oraz hiperinflację. Wysokość progów w poszczególnych poziomach różni się w zależności od poglądów ekonomistów.

Inny podział wyróżnia inflację popytową (związaną z nadmierną ilością pieniędzy w obiegu) oraz kosztową (wynikającą ze wzrostem kosztów produkcji). 

Skutkami inflacji jest spadek wartości...

Podobne wypracowania