Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Katastrofy ekologiczne - katastrofy tankowców - charakterystyka

Tankowiec jest statkiem, który zaopatrzony jest w jakiś materiał płynny. Zazwyczaj przewożący go do innego kraju, państwa czy rejonu. Tankowce zwane inaczej zbiornikowcami przewożą ropę, benzynę, różnego rodzaju chemikalia i za pomocą rurociągu dostarczają go pod wskazane miejsce. Zdarza się jednak tak, że czasem taki transport ulega wypadkowi, następuje wtedy katastrofa ekologiczna na dużą skalę, którą bardzo trudno powstrzymać. Skażenie środowiska jest bardzo przykrym skutkiem takiej katastrofy.

Historia zna kilka poważnych katastrof tankowców. Głośna była katastrofa tankowca u Wybrzeży hiszpańskiej Galicji. W 2002 r. doszło tam do wycieku oleju napędowego ok. 70 tys. ton. Tankowiec pękł i zatonął. Przyczyną uszkodzenia były warunki atmosferyczne panujące na morzu – sztorm i burza. Katastrofa była ogromna, ok. 5 tys. ton oleju zamieniło się w plamę o długości 17 kilometrów. Plama ta dotarła do wybrzeży hiszpańskiej Galicji i zrujnowała środowisko ekologiczne. Greenpeace szacuje, że zginęło wiele tysięcy ptaków morskich, roślin i ryb. 

Inną poważną katastrofą tankowca była katastrofa u Wybrzeży Bretanii w 1999 r. 

Do oceanu wydostało się ok. 30 tys. ton mazutu. Mazut to oleista ciecz, która jest pozostałością po ropie naftowej. Środowisko morskie dzięki prądom wód przeniosło skażenie w inne rejony i bardzo szybko się rozprzestrzeniało. Skażonych zostało ok. 500 km wybrzeża. 

Ucierpiało zachodnie wybrzeże europejskie i do dzisiaj skutki są odczuwalne. 

Głośną katastrofę wywołał też amerykański tankowiec MT Exxon Valdez, w 1989 r. rozlał ok. 35 milionów galonów ropy naftowej do wody. Skażonych zostało ok. 1900 km brzegu Alaski. Katastrofa dotknęła ptaki morskie i środowisko. 

Katastrofy ekologiczne są jednym z poważniejszych problemów jakie co jakiś czas dotykają świat i środowisko naturalne na świecie. Przewożenie toksycznych substancji ze słabym zabezpieczeniem stało się już normą. Organizacje takie jak Greenpeace atakują i biją na alarm aby przeciwdziałać takim wydarzeniom. 

Tankowce nie tylko powodują zniszczenie środowiska naturalnego ale po takich katastrofach cierpi również i gospodarka i dochody. 

Katastrofy ekologiczne stanowią dzisiaj jeden z poważniejszych problemów. Usuwanie skutków jest bardzo uciążliwe i mozolne. Zdarza się też tak, że pewne zniszczenia są już nieodwracalne i nie można ich cofnąć. 

Podobne wypracowania do Katastrofy ekologiczne - katastrofy tankowców - charakterystyka