Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Katastrofy ekologiczne - katastrofy tankowców - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tankowiec jest statkiem, który zaopatrzony jest w jakiś materiał płynny. Zazwyczaj przewożący go do innego kraju, państwa czy rejonu. Tankowce zwane inaczej zbiornikowcami przewożą ropę, benzynę, różnego rodzaju chemikalia i za pomocą rurociągu dostarczają go pod wskazane miejsce. Zdarza się jednak tak, że czasem taki transport ulega wypadkowi, następuje wtedy katastrofa ekologiczna na dużą skalę, którą bardzo trudno powstrzymać. Skażenie środowiska jest bardzo przykrym skutkiem takiej katastrofy.

Historia zna kilka poważnych katastrof tankowców. Głośna była katastrofa tankowca u Wybrzeży hiszpańskiej Galicji. W 2002 r. doszło tam do wycieku oleju napędowego ok. 70 tys. ton. Tankowiec pękł i zatonął. Przyczyną uszkodzenia były warunki atmosferyczne panujące na morzu – sztorm i burza. Katastrofa była ogromna, ok. 5 tys. ton oleju zamieniło się w plamę o długości 17 kilometrów. Plama ta dotarła do wybrzeży hiszpańskiej Galicji i zrujnowała środowisko ekologiczne. Greenpeace szacuje, że zginęło wiele tysięcy ptaków morskich, roślin i ryb. 

Inną poważną katastrofą tankowca była katastrofa u Wybrzeży Bretanii w 1999 r. 

Do oceanu wydostało się ok. 30 tys. ton mazutu. Mazut to oleista ciecz, która...

Podobne wypracowania