Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Katastrofa w Czarnobylu - przyczyny, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Katastrofa w Czarnobylu wydarzyła się 26 kwietnia 1986 r. doszło do największego w dziejach wybuchu wodoru w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Jest ona uznawana za jedną z największych katastrof w historii. Uzyskała najwyższy stopień awarii, który oznaczał katastrofę bardzo poważną. 

Przyczyny:

Przyczyny wybuchu elektrowni leżą po stronie technicznej. Zawiódł sprzęt i aparatura elektrowni, doszło do złamania zasad bezpieczeństwa i w konsekwencji do tragedii. 

Eksperymenty przeprowadzane bez należytych zabezpieczeń stały się poważnym zagrożeniem. Zastosowano przerobienie turbogeneratorów, które nie sprawdziły się do końca. Władza radziecka ponaglała załogę elektrowni aby reaktor oddać szybciej do uzytku. Polityczne ambicje również były przyczyną tej tragedii. 

Eksperyment, który doprowadził do tragedii był kompletnie niedopracowany. Mechanizmy zabezpieczające i kontrolne nie zadziałały. Nastapił pierwszy wybuch a potem drugi. Eksplozja wodoru i tlenu zniszczyła cały budynek reaktora. 

Skutki:

Wybuch elektrowni doprowadził do skażenia całego obszaru od 12 tys. do 146 tys. km2. Skażeniu uległy tereny Białorusi, Rosji i Ukrainy. Chmura, która powstała po wybuchu zaczęła...

Podobne wypracowania