Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dekret Bieruta - znaczenie, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dekret Bieruta został ogłoszony 26 października 1945 r. i dotyczył własności i użytkowania gruntów na obszarze miasta Warszawa. Dekret Bieruta zakładał, że aby odbudować zniszczoną stolicę po II wojnie światowej niezbędne jest przekazanie terenów i obszarów, budynków oraz zabudowań władzom miasta, a co za tym idzie państwa. 

Dekret przepisywał własność budynków za pomocą ksiąg hipotecznych z właścicieli na rzecz miasta Warszawy. 

Dekret godził w prywatnych właścicieli i był zgodny z założeniami władzy komunistycznej, która po wojnie przejęła w Polsce władzę. Rozpoczął się proces zabierania własności prywatnej na rzecz państwowej biurokracji. 

Prywatna własność gruntów w Warszawie przestała istnieć, władza stwierdziła, że dzięki tak radykalnym środkom uda się szybciej odbudować leżącą w gruzach Warszawę. Był to zabieg oczywiście czysto propagandowy, wielu ludzi uważało, że władza komunistyczna zwyczajnie ich okradła. Dekret Bieruta składał się z 12 artykułów, które zostały zatwierdzone zgodnie z ustawą z dnia 3 stycznia 1945 r. 

Dekret Bieruta dzisiaj w epoce wzrostu prywatyzacji uznawana jest za zwyczajną kradzież i efekt polityki komunistycznej, która...

Podobne wypracowania