Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cisza wyborcza - definicja, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Cisza wyborcza jest terminem, który wchodzi w skład ustroju wyborczego w danym kraju. Jest to okres w czasie, którego nie można dokonywać agitacji na rzecz danego kandydata politycznego. Cisza wyborcza w teorii oznacza oczywiście czas w którym społeczeństwo dokonuje wyboru kandydata i swój zamysł zamienia w podpisany głos. 

Cisza wyborcza obliguje więc do całkowitego zakazu wystąpień publicznych, przemówień i demonstracji na rzecz jakiejś siły politycznej czy jakiegoś konkretnego polityka. 

Cisza wyborcza jest charakterystyczną cechą państw demokratycznych, w których wybory są dosyć istotnym i ważnym elementem. Nie wszystkie jednak kraje stosują tą zasadę, ciszy wyborczej nie ma np. w Stanach Zjednoczonych i w Niemczech. W tych krajach cisza wyborcza została zastąpiona umową dżentelmeńską. Cisza wyborcza przebiega wszędzie - na ulicach, w telewizji, Internecie, radiu i prasie. Jest to całkowita rezygnacja z reklamy politycznej. Istnieje całkowity jej zakaz.

W Polsce cisza wyborcza zaczyna się w dniu który poprzedza wybory, dokładnie o północy. Koniec ciszy przypada zazwyczaj na koniec głosowania.

Polskie prawo przewiduje surowe kary za naruszenie ciszy wyborczej, z reguły są to...

Podobne wypracowania