Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dekret o stanie wojennym - interpretacja, historia, geneza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dekret o wprowadzeniu stanu wojennego 12 grudnia 1981 r. był jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach powojennej Polski. 

W 1981 r. sytuacja Polski była dosyć trudna, z jednej strony kłopoty gospodarcze kraju i załamanie gospodarki, z drugiej zaś rosło niezadowolenie społeczne ze sprawowanych rządów. Braki w sklepach, braki w żywności, podstawowym sprzęcie gospodarstwa domowego itd. zmuszały społeczeństwo do licznych protestów. Władza państwowa nie potrafiła poradzić sobie z rosnącym niezadowoleniem, dodatkowo kryzys gospodarczy potęgował niechęć wobec władzy. PZPR drastycznie tracił na poparciu, stan kraju był opłakany. Władza postanowiła wprowadzić na mocy dekretu z 12 grudnia 1981 r. stan wojenny. Decyzja była motywowana rzekomym zagrożeniem ze strony wojsk Układu Warszawskiego. Związek Radziecki miał rzekomo wkroczyć z wojskiem i dokonać rozwiązania problemu rosnącego niezadowolenia. Generał Wojciech Jaruzelski 13 grudnia 1981 ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. Mimo iż rzeczywiście obawiano się wojsk radzieckich, nikt nie zaobserwował zadnych ruchów Układu Warszawskiego. 

Problem stanu wojennego polega na tym, że do dnia dzisiejszego nie wiadomo czy istniała realna groźba ze strony ZSRR, póki co nie ma na to...

Podobne wypracowania