Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cenzura - definicja, charakterystyka, rodzaje. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Cenzura oznacza kontrolę w przekazie informacji i swobód. Cenzura zakazuje publikacji pewnych faktów w obawie przed konsekwencjami. W publicznym przekazie cenzura jest zniekształconą próbą przekazu jakiegoś wydarzenia, faktu lub informacji. Cenzura występować może w prasie, telewizji, radiu, reklamie, Internecie i teatrze. Z reguły państwo nakłada cenzurę na jakąś publikację np. artykuł lub program telewizyjny. 

Cenzura ma za zadanie przynieść określone korzyści temu który cenzuruje. Cenzura przyczynia się więc do manipulacji społecznej świadomości. W Polsce mieliśmy do czynienia z cenzurą podczas PRLu. Państwo zakazywało publikacji krytykujących władzę, narzucona była wolność prasy i wolność słowa. 

Wyróżniamy kilka rodzajów cenzury:

1.Prawna - odnosi się do prawa w danym państwie, które zakazuje publikacji

2.Polityczna - obowiązuje w momencie ograniczenia wolności słowa np. w krajach totalitarnych. Niemożność krytykowania władzy

3.Religijna - występuje w aspekcie społecznym, gdzie nie wolno krytykować instytucji religijnej, taka cenzura widoczna jest w krajach muzułmańskich, gdzie za naśmiewanie się z wiary grozi kara śmierci

4.Instytucjonalna - polega na tym, że instytucja...

Podobne wypracowania