Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cenzura - definicja, charakterystyka, rodzaje. Opracowanie

Cenzura oznacza kontrolę w przekazie informacji i swobód. Cenzura zakazuje publikacji pewnych faktów w obawie przed konsekwencjami. W publicznym przekazie cenzura jest zniekształconą próbą przekazu jakiegoś wydarzenia, faktu lub informacji. Cenzura występować może w prasie, telewizji, radiu, reklamie, Internecie i teatrze. Z reguły państwo nakłada cenzurę na jakąś publikację np. artykuł lub program telewizyjny. 

Cenzura ma za zadanie przynieść określone korzyści temu który cenzuruje. Cenzura przyczynia się więc do manipulacji społecznej świadomości. W Polsce mieliśmy do czynienia z cenzurą podczas PRLu. Państwo zakazywało publikacji krytykujących władzę, narzucona była wolność prasy i wolność słowa. 

Wyróżniamy kilka rodzajów cenzury:

1.Prawna - odnosi się do prawa w danym państwie, które zakazuje publikacji

2.Polityczna - obowiązuje w momencie ograniczenia wolności słowa np. w krajach totalitarnych. Niemożność krytykowania władzy

3.Religijna - występuje w aspekcie społecznym, gdzie nie wolno krytykować instytucji religijnej, taka cenzura widoczna jest w krajach muzułmańskich, gdzie za naśmiewanie się z wiary grozi kara śmierci

4.Instytucjonalna - polega na tym, że instytucja sprawuje kontrolę i zezwala lub nie na publikację danego materiału.

5.Represyjna - taka cenzura polega na tym, że nie karze się przed publikacją ale po publikacji materiału, który stanowi naruszenie prawa

W wielu krajach do dzisiaj występuje cenzura ma ona charakter represyjny lub religijny. Polityczne reżimy bardzo często nie akceptują krytyki swojej polityki i tak np. na Kubie czy w Korei Północnej. W czasach PRL kontrolowano każdą sferę życia społecznego, kontrolowano i cenzurowano korespondencję, listy, spotkania i spektakle. 

Kraje demokratyczne mimo swobody i wolności słowa również wprowadzają cenzurę w momencie kiedy zagrażają one dobremu imieniu państwa, ludzi lub organizacji. Cenzura może dotyczyć kłamstwa, więc cenzuruje się nieprawdziwe informacje, które mogą działać na szkodę osoby której kłamstwo dotyczy. 

W Chinach istnieje do dzisiaj, kontroluje się Internet, telewizję i prasę. 

Z reguły cenzura powstaje tam gdzie władza polityczna przeświadczona jest o swojej nieomylności. 

Krytyka władzy jest jednym z podstawowym zasad funkcjonowania wolności słowa, wprowadzając cenzurę ogranicza się wolność swobód i wolność wypowiedzi. 

Podobne wypracowania do Cenzura - definicja, charakterystyka, rodzaje. Opracowanie