Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Decentralizacja władzy - charakterystyka, definicja, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Decentralizacja władzy jest pojęciem z zakresu teorii polityki i oznacza częściowe przeniesienie uprawnień i zakresu władzy na inne organy. Za pomocą ustaw i prawa przenosi się zakres wykonywanych czynności związanych z władzą państwową na organy niższe np. gminy lub powiaty czy samorządy. Takie organy podlegają również demokratycznej zasadzie wyboru jej członków.

Decentralizacja władzy publicznej polega na przekazaniu uprawnień mniejszym jednostkom, niejako namiestnikom władztwa na danym terenie w zakresie jednego kraju. Stąd też przenosi się np. zarządzanie gminami ze stolicy do siedziby gminy na danym terenie. 

Przyczyną decentralizacji władzy jest oczywiście zbyt duża ilość obowiązku w momencie jeśli władza jest zcentralizowana. Ilość zadań i obowiązków samorządów terytorialnych zdecydowanie przerasta możliwości zcentralizowanej władzy np. w stolicy. 

Dodatkową przyczyną jest również umożliwienie miejscowej ludności udziału w kreowaniu, sprawowaniu i organizowaniu władzy na danym terenie, zgodnie oczywiście z wymogami państwowymi. Ma to oczywiście przełożenie na lepszej jakości wykonanie takiego zadania. 

Przyczyna decentralizacji jest również taka, że mamy do czynienia z wyodrębnianiem...

Podobne wypracowania