Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gałąź prawa - definicja, opis, przykłady. Gałęzie prawa w Polsce

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Złożoność i wieloaspektowość życia człowieka przekłada się na złożoność prawa funkcjonującego w danym kraju. Prawo jako takie stanowi zespół norm i przepisów prawnych, regulujących rozmaite dziedziny życia człowieka. Gałąź prawa to natomiast element całości systemu prawnego, wyodrębniona wieloletnią tradycją i praktyką prawniczą część norm regulujących określoną dziedzinę życia.

Główny podział prawa na gałęzie sięga tradycją starożytnego Rzymu, bowiem już wtedy wydzielano dwie główne gałęzie: prawo publiczne (służy interesom ogółu obywateli) i prawo prywatne (regulujące prawa osobiste i majątkowe jednostek). Współcześnie podział na gałęzie prawa jest znacznie bardziej szczegółowy.

Możemy wyróżnić kilka najważniejszych gałęzi prawa. Są to: prawo konstytucyjne, prawo karne, prawo administracyjne, prawo cywilne, także prawo międzynarodowe publiczne. Prawo konstytucyjne to ogół norm prawnych, które regulują zasady funkcjonowania państwa – jego ustrój polityczny, społeczny i ekonomiczny, normują relację między poszczególnymi elementami władzy i instytucjami itp. Wskazuje ono także na źródła prawa, jego hierarchię, a ponadto gwarantuje ochronę jednostkowych praw obywatela. Prawo...

Podobne wypracowania