Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Centralizacja władzy - charakterystyka, cechy, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Centralizacja władzy jest pojęciem, którym zajmuje się teoria polityki, jest przeciwieństwem decentralizacji władzy. 

Centralizacja władzy oznacza stopniowe skupianie władzy w rękach jednej instytucji, jednego organu. Centralizacja władzy, przeciwnie do decentralizacji, zabiera uprawnienia samorządom lub pomniejsza ich zakres uprawnień, po to aby móc centralnie sterować rozporządzeniami. 

Centralizacja występuje tam gdzie władza chce mieć większą władzę i większy wpływ na realizację swoich postulatów. Zazwyczaj centralizacja była cechą państw totalitarnych, autorytarnych i krajów o charakterze teokratycznym. 

W państwach takich jak dawny ZSRR czy faszystowskie Włochy centralizacja była podstawowym aspektem działania władzy. 

Wszystkie problemy administracyjne skupiane są wokół urzedników z centralnego szczebla państwowej władzy. Centralizacja ma za zadanie stopniowe acz radykalne zwiekszanie uprawnień władzy centralnej. Regiony i województwa zmuszone są więc do oddania pałeczki ostatecznej decyzji do organów wyższej rangi. 

Nie ma więc tutaj miejsca na swobodne działanie organów samorządowych czy gminnych. Samorządy nie mają uprawnień decyzyjnych. 

Politolodzy...

Podobne wypracowania