Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dziennik Ustaw - co to jest Dziennik Ustaw? Definicja, opis, wydawca Dziennika Ustaw

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dziennik Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej jest dziennikiem urzędowym i pełni rolę publikatora aktów prawnych. Publikowanie Dziennika Ustaw jest kompetencją premiera, który w tej kwestii współpracuje z Rządowym Centrum Legislacji. Dziennik Ustaw jest w obecnej nazwie publikowany od 1990 r. (wcześniejsza nazwa to: Dziennik Ustaw Rzeczpospolitej Ludowej).

Dziennik Ustaw zawiera zbiór aktów prawnych uchwalonych w danym roku i stanowi on jedyne oficjalne źródło tekstów aktów prawnych. Akty prawne publikowane w Dzienniku to m.in.: konstytucja, ustawy, rozporządzenia z mocą ustawy, rozporządzenia, także teksty jednolite – wraz z uchwalonymi w danym roku poprawkami – wymienionych aktów. Co więcej, Dziennik zawiera także umowy międzynarodowe, orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, akty prawne związane z referendum, akty dotyczące stanu wojny oraz zawarcia pokoju, akty dotyczące wyborów do sejmu i senatu oraz wyborów prezydenckich, również akty, które dotyczą stanu wyjątkowego, klęski żywiołowej i inne.

Dostęp do Dziennika Ustaw jest możliwy poprzez dostęp do wersji papierowej Dziennika, jak również do jego wersji elektronicznej. Papierowa publikacja Dziennika jest dostępna...

Podobne wypracowania