Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cenzura w Polsce - charakterystyka, geneza, opis. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Cenzura w Polsce jest zjawiskiem, z którym Polacy mieli do czynienia przez wiele lat. Jej najjaskrawsza odmiana pojawiła się w Polsce powojennej, kiedy władzę przejęli komuniści, którzy nie dopuszczali wolności słowa i różnorodności światopoglądowej. 

Komunizm, który przyniósł Związek Radziecki charakteryzował się tym, że likwidował bezwzględnie zagrażające mu partie, instytucje czy zrzeszenia. Zgodnie z doktryną leninowską wszystko musiało zostać upaństwowione i wszystko podlegało indoktrynacji. Propaganda komunistyczna walczyła z opozycją.

W tym celu powołano w Polsce Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, który działał od 1946 r. do 1990 r. czyli do momentu zmiany ustroju. 

Cenzura w Polsce przejawiała się w każdym aspekcie życia społecznego i politycznego. 

Cenzurowano wszystko - prasę, telewizję, teatry, spotkania studenckie, wykłady i zajęcia szkolne. 

Kontrolowano wszystkie publikacje, prace naukowe, doktorskie, habilitacyjne itd. Gazety również nie mogły pisać tego czego chciały, były ściśle kontrolowane. 

Tworzono listy wycofanych i zakazanych książek, czasopism itd. Kontroli podlegały wszystkie media i wszystkie organy dziennikarskie....

Podobne wypracowania