Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Josip Broz-Tito - działalność i ocena postaci

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Josip Broz Tito, urodzony w roku 1892, zmarł w roku 1980, walczył z faszystami w czasie trwania II wojny światowej, po wojnie stanął na czele Jugosławii, zostając praktycznie jej dyktatorem. Uchronił kraj przed losem innych krajów, które dostały się pod wpływ ZSRR, sam jednak wprowadził rządy, przypominające rządy stalinowskie. Aczkolwiek to właśnie Stalin oskarżył Tito o odejście od zasad marksizmu, burżuazyjne nastawienie i nacjonalizm narodowy, uniemożliwiający prowadzenie wspólnej polityki u boku ZSRR. Ze względu na powyższe, do końca roku 1949 kraje uzależnione od Moskwy musiały zerwać stosunki z Jugosławią. To jednak Tito gwarantował jej jedność i rozwój. Niebawem po jego śmierci Jugosławia uległa upadkowi, stając się punktem zapalnym i pogrążając w wojnie, w której zaciekłość stron i wzajemne okrucieństwo nie miały wielu odpowiedników na przestrzeni historycznych dziejów.

W ocenie postaci J. Broz-Tito należy uwzględnić przynajmniej dwa czynniki - konsekwentną samodzielność, która pozwoliła mu na zachowanie niezależności od ZSRR, jak i środki, którymi osiągał swe cele. Te drugie były brutalne i opierały się na metodach dyktatorskich. Zaprezentował je już w trakcie trwania wojny, eliminując czetników,...

Podobne wypracowania