Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

List L. Wałęsy do W. Jaruzelskiego (08.11.1982 r.)

8 listopada 1982 r. Lech Wałęsa napisał list do Wojciecha Jaruzelskiego tzw. list „kaprala do generała” w którym zaproponował spotkanie w ramach przedyskutowania problemów ówczesnej Polski i sytuacji w kraju. Wałęsa wysłał list z Arłamowa. Wałęsa chciał przedyskutować sprawę ogólnej sytuacji – stanu wojennego, ofiarach komunistycznych i powolnego rozpadu systemu komunistycznego.

Jaruzelski przyjął zaproszenie, a gen. Kiszczak podjął decyzję o zwolnieniu z internowania. Wałęsa napisał w liście, że czas już na rozmowy, sprawy zaszły za daleko a władza nie może ignorować głosu ludu. Listo został przekazany za pomocą telefonogramu z Arłamowa i trafił do generała Kiszczaka. Kiszczak przekazał list Jaruzelskiemu. Jaruzelski zapoznał się z listem bardzo szybko, jednak treść listu nie sprawiła jakiejś większej furory. Jaruzelski zaproponował by Kiszczak spotkał się z Wałęsą, do spotkania doszło 9 listopada. Kiszczak i Wałęsa rozmawiali na sprawy zupełnie niezwiązane z listem. Do dziś nie wiadomo co tak naprawdę ustalono, jedno jest pewne – spotkanie Wałęsy z władzą ludową wykorzystali przeciwnicy Wałęsy, którzy w późniejszym czasie zaczęli uważać Lecha Wałęsę za agenta i sługę władzy ludowej. Listo „kaprala do generała” rozpoczął ważny etap w procesie dialogu pomiędzy władzą a opozycja i chociaż Wałęsa nie był do końca przekonany do do szczerości władz uznał, iż nadszedł czas na nawiązanie dialogu.

Jaruzelski również był sceptyczny i ze swoją należytą chłodnością przyjął list od Wałęsy. Dzisiaj nie ma jednoznacznych informacji jakie ustalenia wyniesiono ze spotkania Wałęsy. Być może władza ludowa nie była gotowa do takich poświęceń i do dialogu z opozycja.

Podobne wypracowania do List L. Wałęsy do W. Jaruzelskiego (08.11.1982 r.)