Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Piero della Francesca - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Piero Della Francesca to włoski malarz i uczony żyjący w XVI wieku, przez stulecia zapomniany i odkryty dopiero na początku wieku XX.

Przyszedł na świat w 1420 w Borgo San Sepolcro, z którą to miejscowością był związany przez większość swojego życia. jego ojciec był garbarzem. Za życia Della Francesca znany był jako Piero di Benedetto di’ Fransceschi.

Niewiele wiemy o jego wykształceniu, choć prawdopodobnie mało czasu spędził w szkole. Swoje traktaty pisał w języku włoskim, można więc przypuszczać, że znajomość łaciny była mu w młodości obca, i wiedzę tę zdobył dopiero jako człowiek dorosły.

W latach 30. pracował u Antonia d’ Anghiari, jednakże ze względu na swój młody wiek nie mógł samodzielnie pobierać wynagrodzenia, czynił więc to za niego ojciec.

W roku 1439 della Francesca wyjechał do Florencji, gdzie pomagał Domenico Veneziano w malowaniu kaplicy w Santa Maria Novella.

Około roku 1441 powstało dzieło pod tytułem „Chrzest”, które zostało namalowane w katedrze św. Jana Ewangelisty w Borgo San Sepolcro. W tym czasie Della Francesca studiował dzieła takich twórców jak Donatello, Filippo Lippi czy wspomniany już wcześniej Domenico Veneziano.

W 1450 roku wyjechał na...

Podobne wypracowania