Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Piero della Francesca - biografia, życiorys

Piero Della Francesca to włoski malarz i uczony żyjący w XVI wieku, przez stulecia zapomniany i odkryty dopiero na początku wieku XX.

Przyszedł na świat w 1420 w Borgo San Sepolcro, z którą to miejscowością był związany przez większość swojego życia. jego ojciec był garbarzem. Za życia Della Francesca znany był jako Piero di Benedetto di’ Fransceschi.

Niewiele wiemy o jego wykształceniu, choć prawdopodobnie mało czasu spędził w szkole. Swoje traktaty pisał w języku włoskim, można więc przypuszczać, że znajomość łaciny była mu w młodości obca, i wiedzę tę zdobył dopiero jako człowiek dorosły.

W latach 30. pracował u Antonia d’ Anghiari, jednakże ze względu na swój młody wiek nie mógł samodzielnie pobierać wynagrodzenia, czynił więc to za niego ojciec.

W roku 1439 della Francesca wyjechał do Florencji, gdzie pomagał Domenico Veneziano w malowaniu kaplicy w Santa Maria Novella.

Około roku 1441 powstało dzieło pod tytułem „Chrzest”, które zostało namalowane w katedrze św. Jana Ewangelisty w Borgo San Sepolcro. W tym czasie Della Francesca studiował dzieła takich twórców jak Donatello, Filippo Lippi czy wspomniany już wcześniej Domenico Veneziano.

W 1450 roku wyjechał na zaproszenie Borso d’Este do Ferrary, gdzie malował freski w kościele św. Andrzeja.

W roku 1451 przebywał w Rimini, gdzie poznał Leona Baptistę Albertiego, który zwrócił uwagę Della Francesci na matematykę. Obaj interesowali się perspektywą i być może ich znajomość miała wpływ na dalsze działania Della Francesci. Prawdą jest bowiem, że po  śmierci, był kojarzony bardziej z naukami ścisłymi niż malarstwem, tym bardziej, że pisał rozprawy właśnie o perspektywie.

Niemniej jednak zanim zaniechał bardziej artystycznej dziedziny sztuki nadal tworzył swoje malarskie dzieła. Najciekawszym okresem jego twórczości na tym polu była praca dla Federigo de Montefeltro w miejscowości Urbino. Malował dla niego różnego rodzaju obrazy od scen i postaci religijnych do portretów samego opiekuna artysty.

Ostatnie obrazy, jakie namalował powstały w latach 70. Potem Della Francesca poświęcił całą swoją uwagę rozprawom o perspektywie. Istnieje teza, że uczony umarł będąc kompletnie niewidomym, dlatego być może postępująca ślepota zmusiła go do zaniechania kariery malarza.

Della Francesca umarł w swoim rodzinnym Borgo San Sepolcro w roku 1492.   

Podobne wypracowania do Piero della Francesca - biografia, życiorys