Recesja gospodarcza na świecie w latach 1980-1982 - opracowanie zagadnienia
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte XX wieku to czas bardzo niespokojny zarówno od strony ekonomicznej jak i politycznej: rodzące się demokracje, chwiejące się mocarstwa, ciągłe niepokoje na bliskim wschodzie i kolejne konflikty państw arabskich z Izraelem, których efektem był dotkliwy kryzys naftowy.
Wreszcie zimna wojna i towarzyszący jej ciągły wyścig zbrojeń, wyczerpujący dla obu stron konfliktu. To wszystko odbijało się niekorzystnie na gospodarkach całego świata i nieustannie groziło destabilizacją w sferze ekonomicznej. Dotyczyło to również najsilniejszego i najbogatszego kraju, czyli Stanów Zjednoczonych.
Recesja, która wystąpiła w USA na początku lat 80 i trwała od lipca 1981 do listopada 1982 roku, była najbardziej dotkliwą w powojennej historii XX wieku. Zjawisko recesji polega na gwałtownym zahamowaniu wzrostu gospodarczego i obniżeniu produktu krajowego brutto.
W Stanach Zjednoczonych w 1979 roku niepokojąco zaczęło wzrastać bezrobocie, a w kolejnych latach było już rekordowo wysokie. Podobnie inflacja, która już w czasie kryzysu naftowego z 1973 roku wzrosła dwukrotnie w stosunku do lat poprzednich i wynosiła 7,7%, w roku 1980 osiągnęła bardzo wysokie 13,5%.
Wystąpienie recesji i inflacji jednocześnie nazywa się stagflacją. Wiele kluczowych gałęzi przemysłu znalazło się w trudnej sytuacji. Wielkie fabryki i koncerny samochodowe oraz huty zaczęły notować duże spadki, co pociągnęło za sobą związane z nimi pozostałe sektory.
Bardzo dotkliwie skutki kryzysu odczuły banki, tym bardziej, że zastał je on w nieprzyjemnym momencie, kiedy zostały na nie nałożone surowe restrykcje i regulacje. Ciągle rosła liczba upadających banków i do połowy roku 1982 wyniosła 42. Dodatkowo, od 1980 roku pogorszeniu ulegała sytuacja na rynku kredytów, która załamała się jeszcze bardziej w związku z recesją i nie mogła się potem odbudować, aż do końca lat osiemdziesiątych. Aby odwrócić te niekorzystne tendencje i pobudzić inwestycje, administracja prezydenta Ronalda Reagana postanowiła zwiększyć wydatki publiczne oraz zmniejszyć podatki.
Podniesiono podatek dochodowy od osób prawnych oraz obniżono stopy procentowe. Dokonano również wielu cięć w budżecie, choć utrzymano jednocześnie, zgodne z doktryną Reagana zabójcze tempo wyścigu zbrojeń. W 1982 roku gospodarka USA zaczęła wychodzić z kryzysu, notując nawet niedługo później, choć na krótko, rekordowe tempo wzrostu gospodarczego.
Podobne wypracowania do Recesja gospodarcza na świecie w latach 1980-1982 - opracowanie zagadnienia
- Wojna stuletnia - przyczyny
- Rządy Mieszka II i jego syna Kazimierza Odnowiciela - charakterystyka
- George Gershwin - biografia, życiorys
- Bela Bartok - biografia, życiorys
- Apartheid w RPA - przemiany w RPA (lata 80.)
- Mieszko I - bitwa pod Cedynią. Konflikt Mieszka I i Hodona
- Mezopotamia - okres Dżemdet Nasr
- Rządy Mobutu Seso Seko
- Dekret o rozwiązaniu zrzeszeń wolnomularskich - 24.11.1938 r.
- Piero della Francesca - biografia, życiorys
- Bona Sforza – biografia, życiorys
- Immunitet w średniowieczu - w Państwie Piastów
- Spór Grzegorza VII z Henrykiem IV
- Rzeczpospolita Polska - Programy naprawcze Rzeczypospolitej Polskiej w XVIII w
- Andre Marie Ampere - biografia, życiorys
- Anna Walentynowicz - praca w Stoczni Gdańskiej - biografia, życiorys
- Półwysep Iberyjski - historia, królestwa chrześcijańskie. Hiszpania w średniowieczu
- Powstanie Czechosłowacji (1918)
- Zakon Kawalerów Mieczowych, Krzyżacy - ekspansja terytorialna
- Koronacja Zygmunta III Wazy - wojna z Maksymilianem Habsburgiem po koronacji