Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Marek Hłasko - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Marek Jakub Hasko urodził się 14 stycznia 1934 w Warszawie. Był synem prawnika Romana i urzędniczki Marii. Kiedy miał trzy lata, jego rodzice rozwiedli się. Rok później ojciec ponownie się ożenił, z Beatą Andrychiewicz. Od roku 1939 do 1944 wraz z matką przebywał w Warszawie. W roku 1940 Marek rozpoczął naukę w szkole powszechnej. Stolicę opuścił dopiero 2 października 1944 roku, po kapitulacji powstania warszawskiego. W listopadzie, wraz z matką, zamieszkali u jej przyjaciółki – Ireny Kozłowskiej – w Częstochowie. Przebywali tam do marca następnego roku. W tym okresie przeprowadzili się do Chorzowa, a następnie do Białegostoku, gdzie przebywał Kazimierz Gryczkiewicz, przyszły mąż Marii. Pomógł jej znaleźć pracę.

Kazimierz, Maria i Marek przeprowadzili się do Wrocławia, gdzie mieszkali przez cztery lata, do roku 1950. Gryczkiewicz i Maria wstąpili w związek małżeński w roku 1949. W tym czasie Marek rozpoczął naukę w Liceum Techniczno-Teatralnym w Warszawie. Po zakończeniu roku szkolnego wrócił na stałe do rodziny. We Wrocławiu podjął pracę w Stoczni Rzecznej. Następnie ukończył kurs i pracował jako pomocnik kierowcy. Od listopada do grudnia zatrudniony był w Państwowej Centrali Drzewnej „Paged”, gdzie pracował przy zwózce...

Podobne wypracowania