Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

George Sand - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

George Sand – właściwie Amantine Aurore Lucile Dupin, urodziła się 1 lipca 1804 roku w Paryżu, a zmarła 8 czerwca 1876 roku w Nohant. Była jedną z pierwszych francuskich pisarek okresu romantyzmu, która zdobyła dużą popularność. Przez większość swojego dzieciństwa mieszkała w posiadłości swojej babci Marie Aurore de Saxe w Nohant. Kiedy miała zaledwie dziewiętnaście lat wyszła za mąż za hrabiego Kazimierza Dudevanta.

Kilka lat później rozwiodła się z mężem, który ją nudził – miała z nim dwójkę dzieci – Maurice’a oraz Solange. George Sand uważana była za kobietę na wskroś nowoczesną i niezależną. Nosiła sportowe, męskie ubrania, dzięki czemu była wpuszczana do klubów, do których nie pozwalano wchodzić innym kobietom. Ponadto paliła w miejscach publicznych, co wówczas było kobietom zakazane. Za swoje „wybryki” była niejednokrotnie krytykowana i szkalowana. Pomimo skandalicznego zachowania była doceniona jako pisarka, m.in. przez  Marcela Prousta oraz Honoriusza Balzaca.

George Sand posądzana była także o homoseksualizm, na tym tle wybuchła skandalizująca afera z nią w roli głównej. W latach 1838-39 wybrała się na wycieczkę na Majorkę wraz ze sławnym pianistą - Fryderykiem...

Podobne wypracowania