Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henri Bergson - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Francuski pisarz i filozof, urodzony w 1859 r., w rodzinie żydowskiej. Jego ojciec był pochodzenia polskiego, matka – brytyjskiego. W latach 1868-1878 uczył się w liceum w Condorcet, przejawiając nadzwyczajne zdolności matematyczne. Nie wybrał jednak studiów na kierunku ścisłym, lecz filozofię na Ecole Normal Suporieure. Po studiach pracował jako nauczyciel w gimnazjum w Angers oraz w liceum Pas w Clermont-Ferrand, a także przygotowywał rozprawę doktorską „O bezpośrednich danych świadomości”. W 1889 r. zdobył tytuł doktora filozofii na Sorbonie za dysertację i studium po łacinie dot. Arystotelesa.
 
Rozprawa doktorska Bergsona to wykładnia jego teorii filozoficznej, nazwanej później bergsonizmem lub intuicjonizmem. Bergson był zdania, że to nie rozum pcha ludzkość ku rozwojowi, lecz pęd życiowy, który jest siłą irracjonalną, zaś życie to nic innego jak strumień przeżyć i czynów. Narzędziem poznawczym dla człowieka jest intelekt, dzięki któremu jesteśmy w stanie tworzyć pojęcia, nazywać i poznawać, to co nazywamy. Intelekt jednak upraszcza rzeczywistość przez tworzenie uogólnień tego, co zmienne i nietrwałe, a zatem poznanie intelektualne nie jest poznaniem pełnym. Przeciwieństwem intelektu jest instynkt,...

Podobne wypracowania