Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jarosław Iwaszkiewicz - charakterystyka twórczości

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jarosław Iwaszkiewicz (1894–1980) – polski poeta, prozaik i eseista, współtwórca grupy poetyckiej Skamander, redaktor naczelny czasopisma „Twórczość”.

Jego debiut przypada na rok 1915 – wiersz „Lilith”, wydrukowany w krakowiskim „Piórze”. Pierwszym tomem autora były „Oktostychy”, wydane w roku 1919.

Iwaszkiewicz był jednym z założycieli grupy poetyckiej Skamander (wykształconej drogą ewolucji z grupy twórców, skupionych wokół pisma Pro Arte Et Studio), która odegrała niezwykle ważną rolę w rozwoju polskiej literatury awangardowej. Inni twórcy, wchodzący w skład ugrupowania to: Wierzyński, Słonimski, Tuwim, Lechoń.

Za wzór i patronat obrali sobie oni twórczość Leopolda Staffa. Skamandryci byli ugrupowaniem, które wyszło „do ludzi” – równie ważne jak tworzenie poezji były dla nich kontakty towarzyskie, które odbywały się przede wszystkim w kawiarni Pod Picadorem, gdzie miały miejsce spotkania i rozmowy, a także odczyty i wystąpień kabaretowych.

Skamandryci postulowali przede wszystkim bezprogramowość. Zachęcali poetów do wyjścia „na ulicę”, skoncetrowania...

Podobne wypracowania