Tolkien „Hobbit” - charakterystyka Bilba Bagginsa
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Bilbo Baggins jest głównym bohaterem powieści J. R. R. Tolkiena „Hobbit, czyli Tam i Z Powrotem” oraz postacią drugoplanową w trylogii tego samego autora pt.: „Władca Pierścieni”.
Bilbo jest hobbitem - niewielkiego wzrostu stworzeniem, charakteryzującym się dość szczególną budową ciała. Każdy hobbit posiada nieprzeciętnej wielkości stopy o twardej podeszwie, porośnięte gęstym włosem, zastępujące właścicielowi obuwie. Hobbici charakteryzują się również wielką miłością do suto zastawionego stołu, ziela fajkowego oraz spokojnych dni, upływających na pracy i zabawie. Są narodem spokojnym, niezbyt uczonym, zamieszkującym uroczy zakątek świata o nazwie Shire, skąd nie lubią wyjeżdżać (zwłaszcza w rejony nadmorskie).
Bilbo Baggins mieszka w wiosce Hobbiton w swej wygodnej norze - wielopokojowej, jasnej i przyjemnej rezydencji o okrągłych oknach i drzwiach oraz zawsze suto zaopatrzonej spiżarni. Jego twarz jest rumiana jak jabłko i otoczona ciemnymi, kędzierzawymi włosami. Ubiór Bilba jest na wskroś hobbicki: składają się nań spodnie, koszula, kamizelka, kurtka; wszytko najchętniej żółte lub zielone, oczywiście nie nosi nigdy butów.
Bohater nie jest typowym hobbitem. Kiedy poznajemy go na kartach „Hobbita”, jawi się nam jako typ uwielbiający spokój i dobre jedzenie, mający wielu przyjaciół i skłonny do zabaw. W miarę rozwoju akcji wyłaniają się jednak z niego inne cechy, które zyskują mu etykietę dziwaka wśród współplemieńców. Splot dziwnych wydarzeń (przede wszystkim obecność czarodzieja Gandalfa) rzuca go w wir przygody, na którą początkowo nie ma najmniejszej ochoty, lecz która na zawsze zostaje w jego duszy, powodując u niego wieczną chęć podróżowania w nieznane. W miarę rozwoju wydarzeń wygodnicki i marudny Bilbo zmienia się nie do poznania, stając się samodzielny i sprytny, zdolny do trzeźwego myślenia w każdej sytuacji. Wyprawa ofiaruje mu również kilku przyjaciół na dobre i złe, z którymi można się poważyć na każdy wyczyn.
Powrót Bilba do Hobbitonu równał się z jego dożywotnim traktowaniem jako pewnego rodzaju dziwaka, niemalże odszczepieńca. Bratnią duszę wśród własnego rodzaju znajduje dopiero w osobie swojego młodego krewniaka, Frodo Bagginsa, który zdaje się podzielać jego smykałkę do przygód.
Podobne wypracowania do Tolkien „Hobbit” - charakterystyka Bilba Bagginsa
- F.H. Burnett „Tajemniczy ogród” - opowiadanie o pobycie Mary Lennox w posiadłości
- Leon Wyczółkowski „Siewca” - opis obrazu, interpretacja
- Sylvia Plath - biografia, życiorys
- Historia wojny trojańskiej - streszczenie
- „Pieśni o Rolandzie” jako epos rycerski
- Henryk Sienkiewicz - biografia, życiorys
- Zagadka kobiecości - Charakterystyka Małgorzaty z „Mistrza i Małgorzaty” Bułhakowa i innych bohaterek
- Józef Ignacy Kraszewski „Stara baśń” - obyczaje słowiańskie obecne w utworze - opis, opracowanie
- Astrid Lindgren „Bracia Lwie Serce” - opracowanie, interpretacja
- Kazimierz Moczarski - biografia, życiorys
- Artyzm „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego
- Jan Andrzej Morsztyn „Cuda miłości” - interpretacja i analiza wiersza
- Tadeusz Boy-Żeleński „Znasz li ten kraj” - recenzja książki
- „Krzyżacy” jako powieść historyczna
- Krytyka wad ludzkich w satyrach Ignacego Krasickiego
- Stanisław Młodożeniec „Moskwa” - interpretacja i analiza utworu
- Tadeusz Miciński „W Kościeliskiej” - interpretacja i analiza wiersza
- „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery - opis uczuć Ani Shirley, kiedy dowiedziała się, że nie zostanie na Zielonym Wzgórzu
- Julian Tuwim „Do losu” - interpretacja i analiza wiersza
- Mark Twain „Przygody Tomka Sawyera” - charakterystyka Hucka Finna