Tolkien „Hobbit” - charakterystyka Bilba Bagginsa
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Bilbo Baggins jest głównym bohaterem powieści J. R. R. Tolkiena „Hobbit, czyli Tam i Z Powrotem” oraz postacią drugoplanową w trylogii tego samego autora pt.: „Władca Pierścieni”.
Bilbo Baggins jako hobbit
Bilbo jest hobbitem - niewielkiego wzrostu stworzeniem, charakteryzującym się dość szczególną budową ciała. Każdy hobbit posiada nieprzeciętnej wielkości stopy o twardej podeszwie, porośnięte gęstym włosem, zastępujące właścicielowi obuwie. Hobbici charakteryzują się również wielką miłością do suto zastawionego stołu, ziela fajkowego oraz spokojnych dni, upływających na pracy i zabawie. Są narodem spokojnym, niezbyt uczonym, zamieszkującym uroczy zakątek świata o nazwie Shire, skąd nie lubią wyjeżdżać (zwłaszcza w rejony nadmorskie).
Bilbo Baggins mieszka w wiosce Hobbiton w swej wygodnej norze - wielopokojowej, jasnej i przyjemnej rezydencji o okrągłych oknach i drzwiach oraz zawsze suto zaopatrzonej spiżarni. Jego twarz jest rumiana jak jabłko i otoczona ciemnymi, kędzierzawymi włosami. Ubiór Bilba jest na wskroś hobbicki: składają się nań spodnie, koszula, kamizelka, kurtka; wszystko najchętniej żółte lub zielone, oczywiście nie nosi nigdy butów.
Przemiana Bilbo Baggins'a
Bohater nie jest typowym hobbitem. Kiedy poznajemy go na kartach „Hobbita”, jawi się nam jako typ uwielbiający spokój i dobre jedzenie, mający wielu przyjaciół i skłonny do zabaw. W miarę rozwoju akcji wyłaniają się jednak z niego inne cechy, które zyskują mu etykietę dziwaka wśród współplemieńców. Splot dziwnych wydarzeń (przede wszystkim obecność czarodzieja Gandalfa) rzuca go w wir przygody, na którą początkowo nie ma najmniejszej ochoty, lecz która na zawsze zostaje w jego duszy, powodując u niego wieczną chęć podróżowania w nieznane. W miarę rozwoju wydarzeń wygodnicki i marudny Bilbo zmienia się nie do poznania, stając się samodzielny i sprytny, zdolny do trzeźwego myślenia w każdej sytuacji. Wyprawa ofiaruje mu również kilku przyjaciół na dobre i złe, z którymi można się poważyć na każdy wyczyn.
Powrót Bilba do Hobbitonu równał się z jego dożywotnim traktowaniem jako pewnego rodzaju dziwaka, niemalże odszczepieńca. Bratnią duszę wśród własnego rodzaju znajduje dopiero w osobie swojego młodego krewniaka, Frodo Bagginsa, który zdaje się podzielać jego smykałkę do przygód.
Podobne wypracowania do Tolkien „Hobbit” - charakterystyka Bilba Bagginsa
- F.H. Burnett „Tajemniczy ogród” - opowiadanie o pobycie Mary Lennox w posiadłości
- Leon Wyczółkowski „Siewca” - opis obrazu, interpretacja
- Sylvia Plath - biografia, życiorys
- Historia wojny trojańskiej - streszczenie
- „Pieśni o Rolandzie” jako epos rycerski
- Henryk Sienkiewicz - biografia, życiorys
- Zagadka kobiecości - Charakterystyka Małgorzaty z „Mistrza i Małgorzaty” Bułhakowa i innych bohaterek
- Józef Ignacy Kraszewski „Stara baśń” - obyczaje słowiańskie obecne w utworze - opis, opracowanie
- Astrid Lindgren „Bracia Lwie Serce” - opracowanie, interpretacja
- Kazimierz Moczarski - biografia, życiorys
- Artyzm „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego
- Jan Andrzej Morsztyn „Cuda miłości” - interpretacja i analiza wiersza
- Tadeusz Boy-Żeleński „Znasz li ten kraj” - recenzja książki
- „Krzyżacy” jako powieść historyczna
- Krytyka wad ludzkich w satyrach Ignacego Krasickiego
- Stanisław Młodożeniec „Moskwa” - interpretacja i analiza utworu
- Tadeusz Miciński „W Kościeliskiej” - interpretacja i analiza wiersza
- „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery - opis uczuć Ani Shirley, kiedy dowiedziała się, że nie zostanie na Zielonym Wzgórzu
- Julian Tuwim „Do losu” - interpretacja i analiza wiersza
- Mark Twain „Przygody Tomka Sawyera” - charakterystyka Hucka Finna