Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tolkien „Hobbit” - charakterystyka Bilba Bagginsa

Bilbo Baggins jest głównym bohaterem powieści J. R. R. Tolkiena „Hobbit, czyli Tam i Z Powrotem” oraz postacią drugoplanową w trylogii tego samego autora pt.: „Władca Pierścieni”.

Bilbo jest hobbitem - niewielkiego wzrostu stworzeniem, charakteryzującym się dość szczególną budową ciała. Każdy hobbit posiada nieprzeciętnej wielkości stopy o twardej podeszwie, porośnięte gęstym włosem, zastępujące właścicielowi obuwie. Hobbici charakteryzują się również wielką miłością do suto zastawionego stołu, ziela fajkowego oraz spokojnych dni, upływających na pracy i zabawie. Są narodem spokojnym, niezbyt uczonym, zamieszkującym uroczy zakątek świata o nazwie Shire, skąd nie lubią wyjeżdżać (zwłaszcza w rejony nadmorskie).

Bilbo Baggins mieszka w wiosce Hobbiton w swej wygodnej norze - wielopokojowej, jasnej i przyjemnej rezydencji o okrągłych oknach i drzwiach oraz zawsze suto zaopatrzonej spiżarni. Jego twarz jest rumiana jak jabłko i otoczona ciemnymi, kędzierzawymi włosami. Ubiór Bilba jest na wskroś hobbicki: składają się nań spodnie, koszula, kamizelka, kurtka; wszytko najchętniej żółte lub zielone, oczywiście nie nosi nigdy butów.

Bohater nie jest typowym hobbitem. Kiedy poznajemy go na kartach „Hobbita”, jawi się nam jako typ uwielbiający spokój i dobre jedzenie, mający wielu przyjaciół i skłonny do zabaw. W miarę rozwoju akcji wyłaniają się jednak z niego inne cechy, które zyskują mu etykietę dziwaka wśród współplemieńców. Splot dziwnych wydarzeń (przede wszystkim obecność czarodzieja Gandalfa) rzuca go w wir przygody, na którą początkowo nie ma najmniejszej ochoty, lecz która na zawsze zostaje w jego duszy, powodując u niego wieczną chęć podróżowania w nieznane. W miarę rozwoju wydarzeń wygodnicki i marudny Bilbo zmienia się nie do poznania, stając się samodzielny i sprytny, zdolny do trzeźwego myślenia w każdej sytuacji. Wyprawa ofiaruje mu również kilku przyjaciół na dobre i złe, z którymi można się poważyć na każdy wyczyn.

Powrót Bilba do Hobbitonu równał się z jego dożywotnim traktowaniem jako pewnego rodzaju dziwaka, niemalże odszczepieńca. Bratnią duszę wśród własnego rodzaju znajduje dopiero w osobie swojego młodego krewniaka, Frodo Bagginsa, który zdaje się podzielać jego smykałkę do przygód.

Podobne wypracowania do Tolkien „Hobbit” - charakterystyka Bilba Bagginsa