Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Julian Tuwim „Do losu” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz „Do losu” Juliana Tuwima to próba podsumowania życia i poetyckiej drogi twórcy. Autor prezentuje pewien rodzaj poetyckiego testamentu, jaki chce zostawić potomnym. Tuwim ma świadomość, że został obdarzony niezwykłym talentem, dzięki czemu nie jest postacią anonimową i przejdzie do historii:

„Miłość mi dałeś, młodość górną,
Dar ładu i wysokie żądze.
I jeszcze na uciechę durniom,
Raczyłeś dać mi i pieniądze.”

Paradoksalnie, twórca zwraca się do istoty wyższej, Boga, choć tytułuje swój testament „Do losu”. To rozdwojenie jaźni, pewna niekonsekwencja, charakterystyczna dla poety, który doskonale znał klasyczne wzorce poezji i umiał z nich korzystać, a jednocześnie lubował się w tworzeniu własnego języka, własnego świata, autorskich i autonomicznych wizji. Tuwim wie o swoim talencie, podkreśla, że jest człowiekiem, który widzi inaczej niż inni, dzięki czemu może budować ze słów zadziwiające formy i konstrukcje, uwodzące odbiorców. Jednocześnie z wiersza przebija pewna zgorzkniałość i niezadowolenie. Autorowi nie wystarcza fakt, że jego teksty przetrwają i czytać je będą następne pokolenia.
„Smutku! Uśmiechu! Melancholio!
W bęben...

Podobne wypracowania