Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Astrid Lindgren „Bracia Lwie Serce” - opracowanie, interpretacja

„Bracia Lwie Serce” to powieść Astrid Lindgren, która ukazała się w roku 1973. Jej akcja dzieje się na dwóch płaszczyznach – realnej i fantastycznej. Ta pierwsza to dom w nieznanej szwedzkiej miejscowości, drugą jest natomiast fantastyczna kraina – Nanjigala.

Karol Lew to chorowity chłopiec, który większość swojego czasu spędza przykuty do łóżka. Jedynym jego przyjacielem jest brat – Jonatan. Pomaga on Sucharkowi w radzeniu sobie z chorobą oraz umila mu czas, opowiadając baśnie. Pewnego dnia w ich mieszkaniu wybucha pożar, w wyniku którego, ratując brata, ginie Jonatan. Przed śmiercią obiecuje on Karolowi, że będzie czekał na niego w Nanjigali – magicznej krainie w zaświatach. Niedługo później umiera także Karol. Chłopcy spotykają się w cudownej krainie, ale ich szczęście trwa naprawdę krótko. Staje przed nimi zadanie pokonania Tengila – złowrogiego tyrana, pragnącego wziąć zielone doliny w swoje władanie. Bohaterowie na swojej drodze spotykają wielu przyjaciół, ale przychodzi im zmierzyć się także z potężnymi przeciwnikami.

Dzieło Astrid Lindgren łączy w sobie elementy baśni i powieści przygodowej. Narracja prowadzona jest z perspektywy Karola, co pozwoliło autorce oddać świat widziany oczami dziecka. Pojawiający się w utworze bohaterowie zostali ograniczeni do najważniejszych cech. Poznajemy ich dzięki opiniom Karola oraz podejmowanym przez nich działaniom. Powieść ma układ chronologiczny. Poznajemy wydarzenia, w których uczestniczy narrator, natomiast o innych dowiadujemy się z relacji bohaterów. Język dzieła jest prosty, co nie przeszkadza wprowadzać autorce do niego licznych i bogatych opisów przyrody.

Głównym tematem podjętym w „Braciach Lwie Serce” są sprawy ostateczne człowieka. Kwestia ta zostaje ukazana z dziecięcej perspektywy. Śmierć nie stanowi końca egzystencji, jest tylko przejściem do innego świata, w którym można spotkać innych ludzi. Nangijala nie jest wcale ostatnią krainą, także w niej można umrzeć i udać się do kolejnego miejsca. Ludzie szlachetni trafiali do Nangijali – miejsca pozbawionego zła, natomiast źli kierowali się do Lokrume. Okazuje się więc, że śmierć nie jest straszna, jeśli za życia człowiek kierował się zasadami moralnymi i nie krzywdził innych.

„Bracia Lwie Serce” ukazują także wspaniałą miłość braterską. Jonatan jest autorytetem i wielkim wsparciem dla Karola. Zawsze jest gotów nieść mu pomoc i nigdy nie waha się go bronić. Jego opiekuńczość bardzo pomaga młodszemu i nieśmiałemu chłopcu. Dzięki słowom otuchy zaczyna on wierzyć w siebie i staje się gotów podążać drogą odwagi i zasad moralnych. Ostatecznie gotów jest nawet poświęcić swoje życie, by uratować cierpiącego Jonatana. Bracia są dla siebie jedynym wsparciem, zawsze mogą na siebie liczyć i mają świadomość, że żaden nie zawiedzie.

Autorka podjęła także uniwersalną tematykę ludzkiej wolności. Pokazała, że mroczne cechy ludzkiego charakteru są w stanie zmącić spokój w najpiękniejszym miejscu. Nangijala przed atakiem Tengila była miejscem pełnym ładu i porządku. Ludzie żyli w pokoju i potrafili radować się każdym dniem. Jednak wraz z wrogiem nadeszły mroczne czasy. Mieszkańcy musieli pracować na rzecz silniejszego, wyrzekając się większości swoich dóbr. Mimo powszechnego strachu, nie zostało złamane ich pragnienie wolności. Ludzie organizowali działalność buntowniczą, której celem było zrzucenie jarzma nałożonego przez Tengila. Ostatecznie im się udało, co pokazuje, że dobro zawsze zwycięży zło, a każdy tyran znajdzie godnego siebie przeciwnika.

„Bracia Lwie Serce” to bardzo wartościowa powieść. Ukazuje ona dobrą stronę świata, widzianą oczami dziecka. Być może da się jej zarzucić to, że w świecie przedstawionym wszystko jest albo dobre, albo złe. Nie ma rozterek moralnych, nie ma niepewności. Jednak trzeba pamiętać, że jest to specyficzna wizja świata – przedstawiona z perspektywy dziecka.

Podobne wypracowania do Astrid Lindgren „Bracia Lwie Serce” - opracowanie, interpretacja