Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Impresjonizm w muzyce

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Styl muzyczny, jaki rozwijał się na przełomie XIX i XX wieku, nazwano impresjonistycznym odnosząc się do nomenklatury malarskiej. W sztukach plastycznych polegał on na rozmaitych strategiach, których celem było uchwycenie pejzażu bądź portretowanej osoby takimi, jakie są w momencie ich malowania, z uwzględnieniem światłocienia charakterystycznego dla konkretnej pory dnia, kolorystyki właściwej danej porze roku czy mimiki odpowiadającej nastrojowi modela. Spory wpływ na kształt kompozycji miała również jednostkowa wizja artysty w odniesieniu do danego obiektu, który przedstawiany był przez pryzmat subiektywnej i trudnej do wytłumaczenia impresji twórcy.

Również w muzyce impresjonizm zakładał skrajnie subiektywne podejście do opracowywanego tematu, które realizowało się dzięki zindywidualizowaniu brzmienia każdego instrumentu i nadaniu mu zróżnicowanej siły. Stworzona w ten sposób specyficzna „barwa” dźwięku realizowała ideę obrazowania stanów duszy artysty za pomocą szerokiej palety światłocieni, które odpowiadały indywidualnemu, subiektywnemu nastrojowi, jaki towarzyszył procesowi twórczemu. Zmienność charakterystyczną dla stanów mentalnych człowieka obrazowano również...

Podobne wypracowania