Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ludwik Jerzy Kern - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W październiku 2010 roku świat obiegła smutna wiadomość o śmierci uznanego pisarza i satyryka, Ludwika Jerzego Kerna. Był on autorem wszechstronnym, piszącym dla wszystkich pokoleń – dzieci miały w nim twórcę książeczki pt.: „Ferdynand Wspaniały”, młodzież podziwiała jego satyry, starsze pokolenie bawiło się do przebojów Mieczysława Fogga czy Marii Koterbskiej.

Kern publikował pod wieloma pseudonimami. Niektóre były zbliżone do jego prawdziwego imienia i nazwiska, np. Ludwik Jerzy Coeurn, Ludwik Jerzy Życzliwy, inne całkowicie nie do rozszyfrowania: Holekinaz, Eljotka czy Top. Artysta urodził sie w 1920 roku w Łodzi, gdzie spędził dzieciństwo i chodził do szkoły i gdzie zadebiutował mając osiemnaście lat. Był to na łamach „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”. Niestety wkrótce wybuchła II wojna światowa i Kern został wcielony do armii. Po zakończeniu działań zbrojnych artysta przeniósł się do Krakowa, by podjąć studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej.

W tym czasie miał za sobą współpracę z takimi magazynami jak „Szpilki”, „Głos Robotniczy” czy „Przekrój” – z tym ostatnim jednak kontynuował współpracę aż do 2002 roku. Później...

Podobne wypracowania