Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” - charakterystyka Justyny Orzelskiej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Justyna Orzelska to główna bohaterka powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. To młoda kobieta, ma 24 lata, wcześnie, bo w wieku czternastu lat, straciła matkę. Justyna jest krewną Benedykta Korczyńskiego, mieszka w jego dworku w Korczynie. Orzelska jest piękną panną: jest wysoka, ma czarne włosy i szare oczy, ale przez najbliższych postrzegana jest jako dumna i chmurna. Ubiera się raczej skromnie.

Justyna żyje wśród Korczyńskich, ale nudzi ją egzystencja poświęcona nicnierobieniu, czytaniu francuskich romansów, rozmowom o modzie. Dziewczyna marzy o czymś wzniosłym, o idei, której mogłaby się poświęcić. Niestety, mimo swego wieku nie wyszła jeszcze za mąż. Przez pewien czas była zakochana w kuzynie, Zygmuncie Korczyńskim, ale nie była dla niego dobrą partią – Orzelska nie ma majątku, jest biedna, a Korczyński to właściciel ziemski, ma posiadłość w Osowcach. Dlatego rodzina delikatnie wyperswadowała Zygmuntowi ożenek z Justyną.

Akcja powieści rozpoczyna się, kiedy do Korczyna, na imieniny Emilii, żony Benedykta, zjeżdżają się goście. Justyna czuje się wśród nich obco i źle. Wśród odwiedzających jest Teofil Różyc, bogaty arystokrata, który przepuścił część majątku, odziedziczonego po rodzicach....

Podobne wypracowania