Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Günter Grass „Blaszany bębenek” - charakterystyka Oskara Matzeratha

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Oskar Matzerath to główny bohater, a zarazem narrator powieści „Blaszany Bębenek”. Akcja toczy się w latach trzydziestych XX wieku w Wolnym Mieście Gdańsku. Oskar pochodzi z niemieckiej mieszczańskiej rodziny, ale na jego osobowość silny wpływ ma także kultura polska i kaszubska. Główny bohater jest wiecznym dzieckiem, buntownikiem przeciwko światu dorosłych. Nie chce dorosnąć, w wyniku upadku ze schodów jego wzrost faktycznie zostaje zahamowany. Od tej pory chłopiec komunikuje się ze światem za pośrednictwem swojego bębenka.

Oskar opowiada swoją historię, będąc zamknięty w szpitalu psychiatrycznym. Taki zabieg podważa wiarygodność jego opowieści, która zresztą i tak jest nieprawdopodobna. Narracja prowadzona jest w pierwszej i trzeciej osobie, ale należy się domyślać, że to cały czas wypowiedź Oskara, który czasem dystansuje się do przedstawianej rzeczywistości i przybiera rolę obserwatora. Wówczas mówi o sobie „Oskar” i nie poczuwa się do tożsamości ze swoim bohaterem. Bohater okazuje się doskonałym obserwatorem rzeczywistości i ludzi, ponieważ on sam się nie zmienia, cały czas pozostając trzylatkiem.

Opowiadając swoją historię Oskar jest nieco chaotyczny – przytacza dość luźno powiązane...

Podobne wypracowania