Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

William Szekspir „Makbet” - Uniwersalizm „Makbeta” Szekspira. Opracowanie

Historia Makbeta, oparta na autentycznych zdarzeniach z dziejów Szkocji, została przez Szekspira ujęta tak, by ukazać ogólne prawdy o ludzkim życiu. „Makbet” jest więc opowieścią o nieuchronnej karze, jaka czeka zbrodniarza, o złudnym uroku władzy, a także o roli namiętności w życiu człowieka, o jego wolnej woli, ale też - zależności od okoliczności. Fabułą nie jest tylko krwawą opowieścią o walce o tron, ale możliwą do odczytania nauką posiadającą wymiar ogólnoludzki.

„Makbet” ma być przestrogą. Los głównego bohatera jest przedstawieniem losu zbrodniarza. Makbet dopuszcza się zbrodni, morduje króla. Morderstwo samo w sobie jest wielką przewiną, ale morderstwo króla to zbrodnia o wiele gorsza, dotyczy bowiem całego państwa. Władza królewska jest usankcjonowana przez Boga, podporządkowanie się jej umożliwia funkcjonowanie państwa i istnienie narodu. Makbet narusza więc naturalny porządek rzeczy, przemocą sięga po coś, co mu się nie należy. Gwałci podstawowe prawa, także prawo gościnności, które nakazuje chronić każdego, kto przebywa pod dachem gospodarza.

Takie postępowanie musi zostać ukarane. Sprawiedliwość dziejowa wymaga, by morderca poniósł zasłużoną śmierć. Makbet zostaje...

Podobne wypracowania