Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Umberto Eco „Imię róży” - Jorge - charakterystyka postaci

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Brat Jorge jest niczym mityczny Minotaur, bestia strzegąca swej tajemnicy w labiryncie. Jego labiryntem jest biblioteka w opactwie benedyktynów. Stary zakonnik, choć niewidomy, pełni rolę bibliotekarza. Doskonale orientuje się w swych zbiorach i położeniu poszczególnych części biblioteki. Zna ją na pamięć i porusza się po niej pewnie.

Postać brata Jorge jest kreowana w wyraźniej opozycji do głównego bohatera, Wilhelma z Baskerville. W toczącym się śledztwie bohaterowie stają po przeciwnych stronach, są niczym Minotaur i walczący z nim Tezeusz. Wilhelm dąży do prawdy i rozwiązania tajemnicy, Jorge woli, by wszystko pozostało po staremu, na swoim dotychczasowym miejscu. Wszelkie zmiany wydają mu się grzechem, zakłócaniem uświęconego porządku. Nawet mądrość jego zdaniem jest zamkniętym zbiorem, zgromadzonym w księgach, do których już niczego nie należy dodawać, podczas gdy Anglik uważa, że należy ją rozwijać i dopisywać kolejne księgi, będące świadectwem ludzkiej mądrości. Jorge szczególnie skrzętnie skrywa „Poetykę” Arystotelesa, bo ta traktuje między innymi o komedii i śmiechu. A Jorge jest wrogiem radości, młodości i śmiechu.

Franciszkanin jest optymistą otwartym na świat i ludzi. Jego pogodne usposobienie każe...

Podobne wypracowania